Blacksmith Scene

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blacksmith Scene
Ilustracja
Data premiery

9 maja 1893

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

film niemy

Czas trwania

34 sekundy

Reżyseria

William K.L. Dickson

Główne role

Charles Kayser
John Ott

Zdjęcia

William Heise

Dystrybucja

Edison Manufacturing Company

Blacksmith Scene (znany też jako Blacksmith Scene #1 oraz Blacksmithing Scene; pol. Kowalska scenka) jest amerykańskim krótkometrażowym czarno-białym filmem niemym z roku 1893 w reżyserii Williama K.L. Dicksona, szkocko-francuskiego wynalazcy, któremu przypisuje się zbudowanie kamery filmowej.

Ma swoje miejsce w historii kinematografii jako pierwszy film wyświetlany publicznie z użyciem kinetoskopu, było to 9 maja 1893 roku. Jest to również najwcześniejszy przykład "aktorów" odtwarzających role w filmie. W roku 1995 został dodany do National Film Registry, jest na tej liście najstarszym obrazem[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Cała scena jest kręcona nieruchomą kamerą. Na ekranie widać duże kowadło z kowalem znajdującym się za nim i dwoma kolejnymi po obu jego stronach (role kowali zagrali pracownicy Edisona). Kowal w środku wyciąga metalowy pręt z paleniska i umieszcza go na kowadle. Wszyscy trzej zaczynają rytmiczne kucie. Po kilkunastu uderzeniach ponownie wkładają pręt do ognia. Jeden z kowali wyciąga butelkę piwa, wypija, po czym podaje swoim kompanom. Po tej krótkiej przerwie wracają do pracy[2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film został wyprodukowany przez Edison Manufacturing Company, gdzie jeden z pierwszych pionierów kina William K.L. Dickson tworzył filmy już od 1890 roku. Obraz w całości nakręcono – najprawdopodobniej w kwietniu 1893 roku – w studiu Black Maria w West Orange w stanie New Jersey w USA, które jest określane za "pierwsze amerykańskie studio filmowe", po raz pierwszy pokazano publicznie wykorzystując kinetoskop w Brooklyn Institute 9 maja 1893[3].

Według Internet Movie Database Blacksmith scene został nakręcony na taśmie 35 mm z proporcjami boków obrazu 1.33 : 1[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda
1995 włączenie do National Film Registry

Obecny status[edytuj | edytuj kod]

Ocalała kopia filmu na taśmie 35 mm została znaleziona w Henry Ford Museum. Ta kopia stała się podstawą negatywu przechowywanego w archiwum filmowym Museum of Modern Art[3]. Kolejną kopię można także znaleźć w Edison National Historic Site, zarządzanym przez National Park Service. Ponieważ film był wyprodukowany przed rokiem 1923, prawa autorskie do niego wygasły i jest on legalnie udostępniany w Internecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Librarian Names 25 More Films to National Film Registry. [w:] The Library of Congress [on-line]. [dostęp 2007-03-14].
  2. Movies. [w:] Edison National Historic Site [on-line]. [dostęp 2007-03-14].
  3. a b PFSL : Blacksmith Scene. [w:] Silent Era [on-line]. [dostęp 2007-03-14].
  4. Internet Movie Database Technical Specifications. [dostęp 2007-03-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]