Blended learning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat graficzny metod b-learningu

Blended learning lub B-learning – mieszana (zintegrowana, hybrydowa) metoda kształcenia, łącząca tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera (M-learning). Stosunek poszczególnych elementów dobiera się w zależności od treści kursu, potrzeb studentów i preferencji prowadzącego[1]. Metoda ta cechuje się dużą skutecznością, ponieważ pozwala na elastyczny sposób budowania szkolenia z uwzględnieniem celów, tematyki i specyfiki branży oraz grupy uczestników[2]. Zaletą B-learningu jest z pewnością możliwość stosowania zdalnych jak i bezpośrednich form aktywizacji uczniów oraz wspólnej pracy on-line nauczyciela i uczniów. Organizacja czasu w B-learningu jest swobodna dzięki zajęciom zdalnym, a nie wymuszona jak w przypadku tradycyjnych zajęć stacjonarnych.

W związku z coraz większym przenikaniem technologii do świata edukacji blended learning redefiniowany[3] jest jako mieszanie kontekstów, w których się uczymy i zmienianie mediów, przy których użyciu odbywa się komunikacja, a także mieszanie podejść do uczenia się czy urządzeń, czyniące szkolenie tak bardzo efektywnym, jak to tylko możliwe.

Blended learning można rozpatrywać na kilku różnych płaszczyznach[4]:

  • Społecznej, kiedy część szkolenia to warsztaty lub praca projektowa, czas na próbowanie i popełnianie błędów, a inna część to dyskusje (również w wersji online) zajęcia z trenerem czy mentoring.
  • Organizacyjnej, gdy aktywności związane z uczeniem się przekraczają granice organizacyjne i ważniejsze stają się wspólne dyskusje, praca i zdobywanie wiedzy, a dotychczasowe środowisko jest jedynie tłem wspólnego uczenia się.
  • Technologicznej, gdy część szkoleń jest realizowana “twarzą-w-twarz” z trenerem, część w postaci widekonferencji, inna część jako webinar, udostępnione materiały video lub multimedialne szkolenia we wszystkich swoich technologicznych przejawach[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Co to jest blended learning? - www.edulider.pl
  2. Vademecum szkoleniowe dla przedsiębiorców MSP - www.inwestycjawkadry.info.pl
  3. Pete Sharma, Blended Learning: Using Technology in and Beyond the Language Classroom, 2007, ISBN 978-0230020832.
  4. Co to jest blended learning i jak to zrobić? – 2EDU, 2edu.pl [dostęp 2016-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-05].
  5. Co to jest Blended Learning? – Piotr Peszko – elearning, szkolenia, projektowanie, blog.2edu.pl [dostęp 2016-02-05].