Blok (pismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Blok
Czasopismo Awangardy Artystycznej
Państwo

 Polska

Pierwszy numer

1924

Ostatni numer

1926

Blok Czasopismo Awangardy Artystycznej – czasopismo artystyczne wydawane przez grupę artystyczną Blok, redagowane przez Henryka Stażewskiego, Teresę Żarnowerównę, Mieczysława Szczukę i Edmunda Millera.

W czasopiśmie poza zagadnieniami dotyczącymi plasyki, teorii sztuki, omawiano najwybitniejsze osiągnięcia współczesnej muzyki, literatury i teatru. Pierwszy numer ukazał się w roku 1924 i składał się z zaledwie czterech stron zapełnionych głównie reprodukcjami. Zamieszczone teksty były bardzo zwięzłe i miały charakter manifestu. Nie były podpisane, co sprawiało wrażenie, że są to poglądy całego środowiska związanego z pismem. W tym roku ukazało się jeszcze osiem numerów pisma (w tym trzy podwójne). W kolejnych numerach coraz bardziej stają się widoczne konflikty między artystami, zwłaszcza pomiędzy Mieczysławem Szczuką i Władysławem Strzemińskim. Po trzech pierwszych numerach z komitetu redakcyjnego ustąpił Henryk Stażewski i Edmund Miller.

10 kwietnia 1925 roku ukazał się dziesiąty numer pisma, który w całości nawiązywał do Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Artykuł „Czy sztuka dekoracyjna?” prezentował poglądy całego środowiska awangardy konstruktywistycznej. Krytykowano już tytuł wystawy paryskiej. Negatywnie również oceniono polski udział w wystawie, oparty na folklorze ludowym.

1 marca 1926 roku ukazał się jedenasty, ostatni numer „Bloku”. Był w całości poświęcony architekturze. Wydany został w związku z I Międzynarodową wystawą Architektury Nowoczesnej, która odbyła się w Warszawie. Zawierał dużą liczbę reprodukcji i krótkie teksty napisane przez uczestników wystawy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zofia Baranowicz, Polska awangarda artystyczna 1918–1939, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 1979, ISBN 83-221-0074-4.