Bluesnarfing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bluesnarfing - technika nieuprawnionego zdobywania danych za pośrednictwem Bluetooth. Najczęściej osoby zajmujące się bluesnarfingiem korzystają z przenośnych urządzeń, tj. laptop, palmtop, smartfon, telefon komórkowy.

Osoba próbująca uzyskać dostęp do danych w innym urządzeniu wysyła ofierze wiadomość za pośrednictwem Bluetooth, najczęściej jako wizytówkę w formacie vCard. Odbiorca dostaje wiadomość (bez potwierdzenia zgody na odbiór), a jej tekst często automatycznie pojawia się na ekranie (np. "Problemy sieciowe. Wpisz pin 1234"). Następnie napastnik włącza odpowiednią aplikację pozwalającą na zdalny dostęp do innej maszyny wyposażonej w Bluetooth po wpisaniu tego samego PIN-u, który wysłany został w wiadomości. Ofiara, wpisując ten numer, może narazić się na utratę danych.

Bluesnarf i Bluesnarf++[edytuj | edytuj kod]

Atak Bluesnarf jest metodą łączenia się z usługą OBEX Push, często używaną do wysyłania i odbierania elektronicznych wizytówek vCard. Niektóre telefony pozwalają także na żądanie pliku, czyli OBEX Get. Wtedy, nie znając nawet położenia obiektu w systemie plików telefonu ofiary, obchodząc fazę uwierzytelniania, napastnik może pobrać go na swój telefon.

Inny rodzaj ataku, Bluesnarf++, pozwala na pełny dostęp do plików ofiary, również, oprócz odczytywania, zapisywanie danych.

Terminu Bluesnarfing nie należy mylić z pojęciem Bluejacking (wysyłaniem wiadomości przez Bluetooth).