Bluesroads Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bluesroads
Ilustracja
Koncert podczas IV edycji festiwalu
Lata aktywności

od 2010

Data

maj

Miejsce

Klub Studencki Żaczek, Kraków

Założyciel

Bartosz Stawiarz

Tematyka

blues

Strona internetowa

Bluesroads Festival – studencki festiwal muzyki bluesowej odbywający się od 2010 roku w Krakowie.

Bluesroads to jedyny w Europie festiwal studencki poświęcony w całości bluesowi. Impreza odbywa się corocznie w maju. Składają się na nią koncerty, przeglądy, warsztaty muzyczne, wykłady oraz wystawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny[1][2].

Ważnymi punktami festiwalowymi są Klub Studencki Żaczek, Harris Piano Jazz Bar i Kornet Live Music Club, gdzie odbywa się większość koncertów, a także Instytut Psychologii UJ i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera, które udostępniają swoje sale na prowadzenie warsztatów i prelekcji[2].

Wśród artystów, którzy występowali na festiwalu byli m.in. Stan Breckenridge, Guy Davis, Keith Dunn, Emade, Fisz, Bartosz Łęczycki, Natalia Przybysz i Wojciech Waglewski[1][2]. Poza prezentacją znanych muzyków, podczas każdej edycji Bluesroads odbywa się Przegląd Zespołów Bluesowych, przeznaczony dla młodych formacji. Zwycięski zespół otrzymuje możliwość odbycia trasy koncertowej, sfinansowanie nagrania i wydania EP, nagrania klipu wideo oraz zaproszenia do występów na innych imprezach bluesowych w Polsce. W przeglądzie mogą brać udział grupy, które nie wydały jeszcze płyty w profesjonalnej wytwórni i w których składzie jest co najmniej jeden student lub osoba poniżej 26. roku życia[3][4].

Patronem festiwalu przez cztery lata był Jarosław Śmietana. Od 2014 roku Bluesroads patronuje Wojciech Waglewski[1].

Pomysłodawcą i dyrektorem Bluesroads od jego pierwszej edycji jest Bartosz Stawiarz[3]. Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak". Imprezę współorganizują także Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Samorząd Studentów UJ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c O festiwalu (pol.). bluesroads.pl. [dostęp 2014-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)].
  2. a b c Bluesroads Festival 2013 Kraków. Będą Natalia Przybysz i Wojciech Waglewski (pol.). bluesonline.pl. [dostęp 2014-09-23].
  3. a b Bartek Stawiarz: Regulamin V Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej w ramach festiwalu Bluesroads (pol.). bluesonline.pl. [dostęp 2014-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)].
  4. Przegląd zespołów Bluesroads 2014 (pol.). magazynperkusista.pl, 2014-03-20. [dostęp 2014-09-23].