Bluesroads Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bluesroads
Ilustracja
Koncert podczas IV edycji festiwalu
Lata aktywności od 2010
Data i miejsce maj
Klub Studencki Żaczek, Kraków
Założyciel Bartosz Stawiarz
Tematyka blues
Strona internetowa

Bluesroads Festival – studencki festiwal muzyki bluesowej odbywający się od 2010 roku w Krakowie.

Bluesroads to jedyny w Europie festiwal studencki poświęcony w całości bluesowi. Impreza odbywa się corocznie w maju. Składają się na nią koncerty, przeglądy, warsztaty muzyczne, wykłady oraz wystawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny[1][2].

Ważnymi punktami festiwalowymi są Klub Studencki Żaczek, Harris Piano Jazz Bar i Kornet Live Music Club, gdzie odbywa się większość koncertów, a także Instytut Psychologii UJ i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera, które udostępniają swoje sale na prowadzenie warsztatów i prelekcji[2].

Wśród artystów, którzy występowali na festiwalu byli m.in. Stan Breckenridge, Guy Davis, Keith Dunn, Emade, Fisz, Bartosz Łęczycki, Natalia Przybysz i Wojciech Waglewski[1][2]. Poza prezentacją znanych muzyków, podczas każdej edycji Bluesroads odbywa się Przegląd Zespołów Bluesowych, przeznaczony dla młodych formacji. Zwycięski zespół otrzymuje możliwość odbycia trasy koncertowej, sfinansowanie nagrania i wydania EP, nagrania klipu wideo oraz zaproszenia do występów na innych imprezach bluesowych w Polsce. W przeglądzie mogą brać udział grupy, które nie wydały jeszcze płyty w profesjonalnej wytwórni i w których składzie jest co najmniej jeden student lub osoba poniżej 26. roku życia[3][4].

Patronem festiwalu przez cztery lata był Jarosław Śmietana. Od 2014 roku Bluesroads patronuje Wojciech Waglewski[1].

Pomysłodawcą i dyrektorem Bluesroads od jego pierwszej edycji jest Bartosz Stawiarz[3]. Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bratniak". Imprezę współorganizują także Konsulat Generalny USA w Krakowie oraz Samorząd Studentów UJ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c O festiwalu (pol.). bluesroads.pl. [dostęp 2014-09-23].
  2. a b c Bluesroads Festival 2013 Kraków. Będą Natalia Przybysz i Wojciech Waglewski (pol.). bluesonline.pl. [dostęp 2014-09-23].
  3. a b Bartek Stawiarz: Regulamin V Studenckiego Festiwalu Muzyki Bluesowej w ramach festiwalu Bluesroads (pol.). bluesonline.pl. [dostęp 2014-10-01].
  4. Przegląd zespołów Bluesroads 2014 (pol.). magazynperkusista.pl, 2014-03-20. [dostęp 2014-09-23].