Boys band

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Westlife

Boys band, in. boysband (ang. boy band, boyband) – zespół wokalny muzyki pop, składający się z młodych mężczyzn[1]. Utwory wykonywane przez boys bandy są skierowane do nastoletniej młodzieży.

Backstreet Boys
One Direction
BTS

Boys bandy są często tworzone od podstaw przez producentów wybierających kandydatów pośród setek lub nawet tysięcy młodych ludzi w czasie przesłuchań. Nazwa grupy, jak i prawa autorskie do piosenek zwykle należą do producenta.

Wiele zespołów uznawanych za pierwowzór boys bandów powstało jednak zupełnie spontanicznie. Pewne cechy typowe dla boys bandów, czyli czysto męski skład i piosenki kierowane głównie do nastoletniej, damskiej publiczności posiadało wiele zespołów muzycznych jeszcze przed wymyśleniem tego terminu.

Na sukces współczesnych boys bandów pracuje cały sztab fachowców: kompozytorów, autorów tekstów, projektantów mody, choreografów, stylistów itp. oraz specjalistów z dziedziny public relations i marketingu. Członkom grup często tworzy się fikcyjne osobowości. Wymaga się też od nich dyscypliny i pełnego podporządkowania producentom. Praca w tego typu grupach jest bardzo intensywna – zwykle jest to napięty program koncertów, oraz wiele innych wydarzeń medialnych, w uczestnictwie których idole mają obowiązek brać udział – wszystko nastawione na osiągnięcie maksymalnej popularności, przekładającej się na sprzedaż płyt i gadżetów i mającej przynieść jak największy dochód.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boys band. [w:] Słownik języka polskiego [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2014-01-20].