Brama Indii (Delhi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brama Indii
इण्डिया गेट
Ilustracja
Państwo

 Indie

Miejscowość

Delhi

Projektant

Edwin Lutyens

Fundator

Artur, książę Connaught

Całkowita wysokość

42 m

Data budowy

10 lutego 1921

Położenie na mapie Indii
Mapa konturowa Indii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Brama Indii”
28°36′46″N 77°13′46″E/28,612864 77,229306

Brama Indii (hindi: इण्डिया गेट; pierwotnie Ku czci wszystkich Hindusów poległych na wojnach) – zabytek znajdującym się w Delhi, zbudowany przez Edwina Lutyensa ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli w I wojnie światowej i na wojnach z Afganistanem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowlę ufundował 10 lutego 1921 roku Artur, książę Connaught. Nazwiska poległych żołnierzy zostały wyryte na ścianach Bramy. Budowę ukończono w roku 1931. W 1971 utworzono grób nieznanego żołnierza.

Mierząca 42 m Brama jest położona w bardzo ważnym punkcie miasta, w którym zbiega się wiele ulic. Ruch odbywa się w pobliżu tego zabytku zawsze, chyba że zakażą tego władze - z różnych przyczyn (np. ataku terrorystów). Trawniki wokół bramy zawsze przyciągają wielu ludzi na odpoczynek, szczególnie nocą, kiedy Brama Indii jest oświetlona.

Inskrypcja[edytuj | edytuj kod]

Brama Indii nocą

Na górze napisano wielkimi literami:

To the dead of the Indian armies who fell honoured in France and Flanders Mesopotamia and Persia East Africa Gallipoli and elsewhere in the near and the far-east and in sacred memory also of those whose names are recorded and who fell in India or the north-west frontier and during the Third Afgan War.

Co znaczy:

Zmarłym z indyjskich armii, którzy polegli z honorem we Francji i Flandrii, Mezopotamii i Persji, Afryce Wschodniej, półwyspie Gallipoli i wszędzie na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w uświęconej pamięci także tym, których imiona zostały zapamiętane, a którzy polegli w Indiach lub na granicy północno-zachodniej podczas trzeciej wojny afgańskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]