Brasil (legendarna wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brasil widoczna na zachód od Irlandii – detal mapy Abrahama Orteliusa z 1572 roku

Brasil, Hy-Brasil – legendarna wyspa na Oceanie Atlantyckim, położona rzekomo na zachód od Irlandii. Nazwa wyspy nie ma etymologicznego powiązania z nazwą Brazylii.

Po raz pierwszy pojawiła się na mapie Angelino Dulcerta z 1325 roku. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi z języka gaelickiego i oznacza „Wyspa szczęśliwa”[1]. Inne teorie próbowały ją wyprowadzić od drzewa brezylki ciernistej, które dało nazwę Brazylii.

Przez wieki Brasil była umieszczana na znacznej części map, pomimo że nie udało się nigdy znaleźć faktów potwierdzających istnienie takiego lądu. W 1486 roku z Bristolu wysłano dwa statki z misją odszukania Brasil, jednak po dwóch miesiącach bezowocnych poszukiwań wróciły one do brzegów Irlandii[2]. Na mapie Johannesa Ruyscha z 1507 roku umieszczono adnotację, że w 1456 wyspa została strawiona przez ogień. Dało to asumpt do spekulacji, że mógł to być obiekt pochodzenia wulkanicznego. Jeszcze w 1873 roku Brasil Rock została umieszczona na mapie brytyjskiej Admiralicji.

Prawdopodobnie opowieść o Brasil ma swoje korzenie w mitologii celtyckiej, w której występuje motyw położonej na zachód od Irlandii krainy szczęścia i nieśmiertelności[3].

Brasil na mapach[edytuj | edytuj kod]


2
Mapa Paola Toscanellego z 1474 r.
3
Mapa Europy Piri Reisa z 1513 r.
4
Mapa Abrahama Orteliusa z 1572 r.
5
Mapa Gerarda Merkatora z 1595 r.
6
Nova totius Terrarum Orbis geographica ac hydrographica tabula Hendrika Hondiusa z 1631 r.
Brasil na mapach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Robert Enterline, Erikson, Eskimos, and Columbus. Medieval European Knowledge of America, The Johns Hopkins University Press, Baltimore 2002, s. 126–127.
  2. Jean Delumeau, History of Paradise. The Garden of Eden in Myth & Tradition, the Continuum Publishing Company, New York 2000, s. 105.
  3. Gienna Matson, Celtic Mythology A to Z, Facts on File, New York 2004, s. 252–253.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Thomas Suárez, Shedding the Veil. Mapping the European Discovery of America and the World, World Scientific Publishing, London 1992.