Brewer & Shipley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brewer & Shipley
Ilustracja
Tom Shipley i Mike Brewer (1971)
Rok założenia 1968
Pochodzenie Stany Zjednoczone Los Angeles, Stany Zjednoczone
Gatunek folk rock
Aktywność 19681976,
1986,
1989
Wydawnictwo muzyczne A&M,
Kama Sutra,
Capitol,
One Toke
Obecni członkowie
Michael Brewer
Tom Shipley
Strona internetowa

Brewer & Shipleyamerykański duet folkrockowy założony w 1968 przez Michaela Brewera i Toma Shipleya. Jego styl opiera się na skomplikowanej pracy dwóch zharmonizowanych gitar i świadomych społecznie tekstach, dotyczących trosk ówczesnego pokolenia (szczególnie wojny wietnamskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ścieżki Brewera i Shipleya przecinały się wielokrotnie podczas różnych lokalnych występów, lecz dopiero w 1968 w Los Angeles muzycy postanowili działać wspólnie. Wydali tam 2 albumy – Down in L.A. i Weeds, po czym, w 1969 postanowili przenieść się do Kansas City, z którego regionu oboje pochodzili. Początkowo prowadzili tam skromne życie, grając koncerty w miasteczkach studenckich. Przygotowywali także materiał na nową płytę.

Wydany w 1970 album Tarkio przyniósł duetowi największy sukces komercyjny. Album zawierał największy przebój Brewer & Shipley – "One Toke Over The Line", który miał zostać napisany podczas przygotowań do jednego z koncertów. W kwietniu 1971 utwór osiągnął 10. pozycję w rankingu magazynu Billboard).

Ze względu na wyzywający tekst (grupa twierdzi, że jest on żartem na temat narkotyków) prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon obwołał Brewera i Shipleya jawnymi złoczyńcami.

Duet Brewer & Shipley występował z wieloma popularnymi artystami, m.in. Black Sabbath, Stephenem Stillsem, czy Jerrym Garcią, który wystąpił także na płycie Tarkio.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]