Brudna robota (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brudna robota (ang. Dirty Job) – dziewiąta powieść amerykańskiego pisarza Christophera Moore’a, po raz pierwszy opublikowana 21 marca 2006 r. w USA. W Polsce, nakładem Wydawnictwa Mag ukazała się rok później[1]. Książka stanowi syntezę takich gatunków jak czarna komedia, horror, fantastyka oraz akcja z elementami erotyki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Charlie Asher; trzydziestokilkuletni mieszkaniec San Francisco i właściciel komisu z używanymi rzeczami, który po nagłej śmierci żony, zostaje Śmiercią i samotnym rodzicem. Z natury neurotyczny mężczyzna, nie ma innego wyboru jak przystosować się do narzuconych mu ról, korzystając z pomocy siostry Jane i dwójki swoich nieco stukniętych pracowników: Lili - zbuntowanej, nastoletniej gotki i Raya - byłego policjanta, poszukującego szczęścia na portalach erotyczno-randkowych. Jednak kłopoty, które spadły na Charliego są zaledwie początkiem, bowiem mroczne i tajemnicze istoty żyjące w kanałach pod San Francisco, bacznie obserwują każdy nieuważny krok nowego Sprzedawcy Śmierci.

Podobieństwa do innych książek[edytuj | edytuj kod]

W Brudnej Robocie, czytelnik ma okazję spotkać postacie z poprzednich powieści Moore’a. Pojawiają się: Minty Fresh z Coyote Blue, Cesarz San Fracisco wraz ze swoimi psimi żołnierzami Bummerem i Lazarusem oraz detektywi Alphonse Rivera i Nick Cavuto, którzy wystąpili w Krwiopijcach[2]. Sama postać Charliego Ashera pojawiła się w Ssij, mała ssij! oraz Gryź, mała gryź, kontynuacjach wcześniej wspomnianej pozycji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Mag, Brudna Robota, [1], 2011-12-21
  2. Ch.Moore, Krwiopijcy, Wydawnictwo Mag, 2008, ​ISBN 978-83-7480-085-3

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ch. Moore, Brudna robota, Wydawnictwo Mag, 2007, ​ISBN 978-83-7480-051-8

Ch.Moore, Krwiopijcy, Wydawnictwo Mag, 2008, ​ISBN 978-83-7480-085-3