Buchwaldoboletus acaulis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Buchwaldoboletus acaulis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ podstawczaki
Klasa pieczarniaki
Rząd borowikowce
Rodzina borowikowate
Rodzaj Buchwaldoboletus
Nazwa systematyczna
Buchwaldoboletus acaulis (Pegler) Both & B. Ortiz
Bull. Buffalo Soc. nat. Sci. 40: 9 (2011)

Buchwaldoboletus acaulis (Pegler) Both & B. Ortiz – gatunek podstawczaków z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Saprotrof rozwijający się w drewnie i wytwarzający owocniki o żółtawych kapeluszach, z oliwkowożółtymi, siniejącymi (do różowo-brązowej barwy) przy uciśnięciu rurkami i siarkowo-żółtymi, niewielkimi porami. Trzon ekscentryczny lub boczny, koloru kapelusza. Miąższ również żółtawy. Zarodniki 5.5–8 × 2.5–3.5 μm. Podobne owocniki wytwarza Buchwaldoboletus hemichrysus, który jednak ma bardziej wydłużone zarodniki i jest związany wyłącznie z sosnami[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Buchwaldoboletus, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Gatunek ten (jako Pulveroboletus acaulis) został opisany po raz pierwszy przez Davida Peglera w artykule Agaric flora of the Lesser Antilles, opublikowanym w „Kew Bulletin Additional Series” z 1983. Do rodzaju Buchwaldoboletus został przeniesiony przez Ernsta Botha i Beatriz Ortiz-Santana w artykule A preliminary survey of the genus Buchwaldoboletus, opublikowanym w „Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences” z 2011.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P.M. Kirk: Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-01-10].
  2. B. Ortiz-Santana, E.E. Both. A preliminary survey of the genus Buchwaldoboletus. „Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences”. 40, s. 9, 2011.