Buchwaldoboletus acaulis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buchwaldoboletus acaulis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ podstawczaki
Klasa pieczarniaki
Rząd borowikowce
Rodzina borowikowate
Rodzaj Buchwaldoboletus
Nazwa systematyczna
Buchwaldoboletus acaulis (Pegler) Both & B. Ortiz
Bull. Buffalo Soc. nat. Sci. 40: 9 (2011)

Buchwaldoboletus acaulis (Pegler) Both & B. Ortiz – gatunek podstawczaków z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Saprotrof rozwijający się w drewnie i wytwarzający owocniki o żółtawych kapeluszach, z oliwkowożółtymi, siniejącymi (do różowo-brązowej barwy) przy uciśnięciu rurkami i siarkowo-żółtymi, niewielkimi porami. Trzon ekscentryczny lub boczny, koloru kapelusza. Miąższ również żółtawy. Zarodniki 5.5–8 × 2.5–3.5 μm. Podobne owocniki wytwarza Buchwaldoboletus hemichrysus, który jednak ma bardziej wydłużone zarodniki i jest związany wyłącznie z sosnami[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Buchwaldoboletus, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Gatunek ten (jako Pulveroboletus acaulis) został opisany po raz pierwszy przez Davida Peglera w artykule Agaric flora of the Lesser Antilles, opublikowanym w „Kew Bulletin Additional Series” z 1983. Do rodzaju Buchwaldoboletus został przeniesiony przez Ernsta Botha i Beatriz Ortiz-Santana w artykule A preliminary survey of the genus Buchwaldoboletus, opublikowanym w „Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences” z 2011.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P.M. Kirk: Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-01-10].
  2. B. Ortiz-Santana, E.E. Both. A preliminary survey of the genus Buchwaldoboletus. „Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences”. 40, s. 9, 2011.