Bud Collins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy dziennikarza. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku i miejscowości o nazwie "Collins".
Bud Collins

Bud Collins, właśc. Arthur Worth Collins (ur. 17 czerwca 1929 w Lima, Ohio), amerykański dziennikarz sportowy, znawca tenisa.

Po odbyciu służby wojskowej studiował na Boston University; następnie podjął pracę dziennikarza sportowego w gazecie "Boston Herald". W 1963 podjął pracę w "Boston Globe", w tym samym roku po raz pierwszy współpracował z telewizją, komentując transmisję tenisową dla bostońskiej stacji WGBH. W latach 1968-1972 komentator tenisowego turnieju wielkoszlemowego US Open dla CBS, od 1972 związany z NBC; identyfikowany przede wszystkim z transmisjami NBC z Wimbledonu i French Open.

Obok pracy telewizyjnej kontynuował też działalność w prasie. Pozostając redaktorem "Boston Globe", był jednocześnie korespondentem m.in. "Independent" (Londyn) i "Age" (Melbourne).

Uznawany za człowieka o encyklopedycznej wiedzy na temat tenisa, jest autorem kilku publikacji książkowych. Obok znanej Encyklopedii tenisa (1977, nowe wydanie The Bud Collins Modern Encyclopedia of Tennis, 1993) są to m.in.:

Z sukcesami grał w wielu turniejach seniorskich. W 1994 znalazł się w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]