Business English

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Business English (język angielski biznesowy) - należy do szerszej kategorii języka angielskiego dla konkretnych potrzeb i jest pojęciem stosowanym w nauczaniu języka angielskiego.

Business English może być rozumiany co najmniej na dwa sposoby:

  1. jako nauka słownictwa angielskiego używanego w świecie biznesu, handlu, finansów i relacji międzynarodowych[1][2].
  1. Jako nauka słownictwa i umiejętności, które są potrzebne do komunikacji w języku angielskim w środowisku międzynarodowym w sytuacjach takich jak spotkania, prezentacje, negocjacje, pisanie emaili, rozmowy telefoniczne i inne[3][4].

Zazwyczaj materiały służące do nauczania Business English zawierają też wiedzę kulturową potrzebną do bezproblemowej współpracy międzynarodowej. Przykładowo, informują w jakich kulturach wita się poprzez ukłon, w jakich podaje się rękę, albo kiedy wręcza się upominki i kiedy się je otwiera[5].

Zarówno rodzimi użytkownicy języka angielskiego, jak i osoby poznające go jako język obcy mogą uczyć się Business English.

W wypadku osób anglojęzycznych nauka Business English może oznaczać przyswajanie etykiety i wyrażeń związanych z telefonowaniem i pisaniem emaili, słownictwo przydatne do prezentowania po angielsku oraz inne słownictwo związane z ich przyszłą pracą.

Osoby uczące się języka angielskiego jako obcego mogą uczyć się w ten sam sposób co rodzimi użytkownicy języka angielskiego, ale mogą też wybrać kursy i podręczniki językowe przeznaczone dla nienatywnych użytkowników języka angielskiego. Takie materiały rozszerzają naukę o uczenie się rozumienia mówionego angielskiego, poprawną wymowę słów angielskich, właściwe użycie gramatyki itp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Informacje o kierunku, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach [dostęp 2020-11-27] (pol.).
  2. Beata Panek, Mirosław Kruk, BUSINESS ENGLISH, 27 listopada 2020.
  3. Business English, $English [dostęp 2020-11-27] (pol.).
  4. Business English - Przedmioty - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, usosweb.amu.edu.pl [dostęp 2020-11-27].
  5. Irina Keshabyan Ivanova, Intercultural Competence in Teaching Business English, sierpień 2016.