Business Server Pages

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Business Server Pages (BSP) – technologia łącząca ze sobą możliwości aplikacji ABAP systemu SAP z technologiami sieci web. Stworzona została przez firmę SAP AG na potrzeby jej systemu. Technologię tę można porównywać z JSP (ang. JavaServer Pages), Microsoft ASP (ang. Active Server Pages) czy językiem PHP.

BSP jest kolejnym krokiem w udoskonalaniu interfejsu użytkownika systemu SAP. Prezentacja przetwarzanych przez system informacji oraz komunikacja użytkownika z systemem odbywa się poprzez generowanie przez system stron HTML. Językiem skryptowym wykonywanym po stronie serwera aplikacji jest ABAP (ang. Advanced Business Application Programming).

Strona HTML generowana jest w ramach wykonywania aplikacji BSP. Aplikacje te zorientowane są obiektowo i działają w oparciu o model programowania MVC (ang. Model-View-Controller).

Technologia BSP konkuruje z inną technologią webową SAP – Web Dynpro. BSP jednak daje programiście duże możliwości w używaniu wszystkich obecnie popularnych technologii takich jak CSS (ang. Cascading Style Sheets) czy JavaScript. W efekcie programista może korzystać np. z AJAX (ang. Asynchronous JavaScript and XML) i tym samym API Google czy Yahoo!.

Mocną stroną BSP jest wspomaganie pracy programisty w obszarze prezentacji danych. Specyficzne rozszerzenie HTML zwane HTMLB (ang. HTML Business), opracowane specjalnie na potrzeby BSP, pozwala jednym tagiem wygenerować kod HTML wyświetlający np. tabelę z danymi pochodzącymi z bazy SQL. Projektowanie i wykonanie interfejsu użytkownika staje się tym samy łatwiejsze i szybsze, a także bardziej ustandaryzowane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]