Bussecz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bussecz w roku 1374 jako Bussecz, w roku 1476 jako silva Buzecz – dziś nie istnieje [a][b], znajdował się na północ od klasztoru świętokrzyskiego, na północny zachód od Wólki Milanowskiej i na północ od Lechowa, zapewne na północnych stokach Wału Małacentowskiego (okolice miejscowości Małacentów i po drugiej stronie wału Zamkowej Woli i Paprocic), na północ od przysiółka Poddębie[1]. Obecnie Powiat kielecki, gmina Łagów.

Podległość administracyjna świecka i kościelna[edytuj | edytuj kod]

Powiat sandomierski, parafia nieznana.

Własność[edytuj | edytuj kod]

Duchowna - klasztor świętokrzyski

Topografia, granice miejscowości, obiekty fizjograficzne[edytuj | edytuj kod]

W roku 1374 granice Raszkowic (dziś wieś także nieistniejąca) rozciągają się od ścieżki wsi Lechówek do Bussecza.

W roku 1476 granica między posiadłościami biskupa krakowskiego i klasztoru świętokrzyskiego przebiega między innymi od ścieżki zwanej Lechowska na północ od potoku Grdzonów, a stąd przez las Bussecz na wschód i tu w Busseczu., na końcu Senna, znajduje się kopiec graniczny, stąd zaś granica wiedzie do klucza Brokowskiego biskupstwa włocławskiego[1].

W XVI w. na miejscu wsi Bussecz i Zerzęcin powstały wsie Budzyń [b] i Paprocice.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przyczyna dla których wieś zniknęła z map jest bliżej nieznana , być może była to nietrafiona lokacja klasztorna i związana z tym migracja do innych rozwijających się miejscowych ośrodków.
  2. a b Budzyn występuje w przekazie pisemnym w roku 1564-5 jako wieś w powiecie sandomierskim, parafii Nowa Słupia. Położony był wówczas u południowego podnóża Łyśca. Należał do dóbr klasztoru świętokrzyskiego. Dziś także nie istnieje. Jako że występuje w piśmiennictwie w wieku XIV i XV być może związany z nazwą lokalną Bussecz (wówczas brak już zapisów o wsi Bussecz). Natomiast jego lokalizację można wiązać bardziej z obszarami powstałej później wsi Bartoszowiny niż Trzcianki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kodeks dyplomatyczny Małopolski, t. I—IV, wyd. F. Piekosiński T.III str.864.
  • Biblioteka Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu rps 93 str.221.
  • Marek Derwich, Materiały do słownika historyczno-geograficznego dóbr i dochodów dziesięcinnych benedyktyńskiego opactwa św. Krzyża na Łysej Górze do 1819 r., Wrocław: Pracownia Badań nad Dziejami Zakonów i Kongregacji Kościelnych (Larhcor) w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, 2000, ISBN 83-904219-4-1, OCLC 839064255.