Buzłudża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu Buzłudża. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Buzłudża
Бузлуджа
Ilustracja
Monument na Buzłudży, symbol socjalizmu w Bułgarii
Państwo  Bułgaria
Pasmo Stara Płanina
Wysokość 1441 m n.p.m.
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Buzłudża”
Ziemia42°44′N 25°24′E/42,733333 25,400000

Buzłudża (bułg. Бузлуджа) – szczyt górski w środkowej Starej Płaninie o wysokości 1441 metrów n.p.m. Oficjalna nazwa szczytu to Hadżi Dimityr (bułg. Хаджи Димитър, od imienia i nazwiska bułgarskiego bohatera narodowego), jednakże nie dorównuje ona popularnością Buzłudży.

Ze szczytem związane są dwa ważne wydarzenia historyczne. W 1868 r. na Buzłudży starły się ze sobą czeta Hadżiego Dimityra i wojska osmańskie. Po nierównej walce czetnicy zostali rozgromieni. Poeta bułgarski Christo Botew uwiecznił tę bitwę w swoim słynnym poemacie pt. "Hadżi Dimityr"[1].

W 1891 r. Dimityr Błagojew wraz z grupą bułgarskich socjalistów zorganizowali u podnóża Buzłudży tajne zebranie, na którym zapoczątkowali zorganizowany ruch socjalistyczny w Bułgarii. Zebranie to przeszło do historii pod nazwą kongres buzłudżański (bułg. Бузлуджански конгрес). W celu upamiętnienia tego wydarzenia na szczycie został wzniesiony Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii, który wkrótce potem stał się symbolem socjalizmu w Bułgarii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]