Callosides mafik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Callosides mafik
Král et Hájek, 2014
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

Hybosoridae

Podrodzina

Anaidinae

Rodzaj

Callosides

Gatunek

Callosides mafik

Callosides mafikgatunek chrząszcza z rodziny Hybosoridae i podrodziny Anaidinae.

Gatunek ten został opisany w 2014 roku przez Davida Krála i Jiříego Hájka. Epitet gatunkowy nadano na cześć Martina Fikáčka, który uczestniczył w odłowie serii typowej[1].

Chrząszcz o ciele długości od 5,2 do 5,3 mm, szerokości od 2,4 do 2,5 mm i ubarwieniu od ciemnobrązowego do czarnego. Wierzch ciała miejscami z krótkimi, maczugowatymi makroszczecinkami, pozbawiony wyraźnych guzków na głowie i przedpleczu. Głowa o małych policzkach i oczach, pozbawiona canthusa. Żuwaczki piramidalne, niewystające poza obrys nadustka. Ich część bazalna jest całkowicie, natomiast apikalna tylko częściowo zesklerotyzowana (jej mezalny fragment jest głównie błoniasty i wyposażony w długie mikrotrichia na krawędzi tnącej), co jest cechą wyjątkową wśród nadrodziny Scarabaeoidea. Obie paty głaszczków czteroczłonowe. Przedplecze duże, poprzeczne z dwiema parami dołków w pobliżu rozpłaszczonych boków. Tarczka drobna. Zęby barkowe pokrywy ostre i trójkątne, w pobliżu ich nasady odchodzą żeberka, odgraniczające płaski dysk pokryw od gwałtownie opadających ku żeberkom epipleuralnym boków. Na dysku każdej z pokryw dwa podłużne nabrzmienia w okolicy nasadowej i cztery małe, zygzakowato ustawione guzki. Część boczna każdej z pokryw z dwoma, a tylna z sześcioma guzkami[1].

Owad neotropikalny, znany tylko z ekwadorskiej prowincji Napo. Okazy serii typowej odłowiono w ściółce gęstych zarośli bambusów Chusquea[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c David Král, Jiří Hájek. A new Callosides species from Ecuador with uniquely built membranous mandibles (Coleoptera: Hybosoridae: Anaidinae). „Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae”. 54 (1), s. 237–242, 2014.