Carel Boshoff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Carel Boshoff
Ilustracja
Carel Boshoff, 2009
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1927
Nylstroom

Data i miejsce śmierci

16 marca 2011
Orania

Zawód, zajęcie

teolog, działacz kulturalny

Carel Boshoff (ur. 9 listopada 1927 w Nylstroom, zm. 16 marca 2011 w Oranii) – południowoafrykański teolog i działacz kulturalny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 9 listopada 1927 w Nylstroom[1]. Wychował się na farmie bydła w Waterberg, w młodości często jego rodzinę odwiedzali m.in. Johannes Gerhardus Strijdom i Hendrik Frensch Verwoerd. Od 1954 żonaty z Anną Verwoerd[2] (zm. 2007), para miała sześcioro dzieci[1].

W 1951 ukończył studia w zakresie teologii[1] na University of Pretoria i został misjonarzem Dutch Reformed Church w Lebowa i Soweto. Podczas pracy misjonarza ukończył (1961) studia magisterskie na tej samej uczelni. W 1967 wstąpił na wydział teologiczny University of Pretoria[2] i rok później obronił doktorat. Przez pewien czas pełnił także funkcję dziekana wydziału[1]. Wkrótce potem przyjął się do ośrodka badawczego South African Bureau of Race Relations. Boshoff mocno wierzył w teorię samostanowienia narodów. Zdawał sobie sprawę, że biali nie są w Południowej Afryce większością, wobec czego niemożliwe będzie ich samostanowienie. Na tej podstawie popierał i usprawiedliwiał tworzenie bantustanów[2]. W 1972 Boshoff został przewodniczącym South African Bureau for Racial Affairs, konserwatywnego think tanku zajmującego się relacjami międzyrasowymi[1].

W 1980 został przewodniczącym Afrykanerskiego Związku Braci[2], ale w 1983 wystąpił z organizacji z powodu sprzeciwu wobec planów wprowadzenia trójizbowego parlamentu[1]. W 1984 współzakładał Afrikaner Volkswag, konserwatywną organizację dążącą do ratowania afrykanerskiej tożsamości narodowej poprzez dążenie do pełnej politycznej i kulturalnej niezależności społeczności afrykarskiej[2].

Afrikaner Volkswag z czasem przekształciło się w Afrikaner-Vryheidstigting (Afrykanerską Fundację Wolności). Ruch nie uczestniczył w negocjacjach Konwencji dla Demokratycznej Południowej Afryki (CODESA) w latach 1990. i był izolowany ze względu na swoje dążenie do utworzenia państwa białych z części terytorium Południowej Afryki. Ze względu na posądzenia o rasizm Boshoff zmienił cele organizacji, zastępując działania na rzecz białych działaniami na rzecz Afrykanerów. W 1993 Boshoff spotkał się z Nelsonem Mandelą i dyskutował nad zagadnieniami afrykanerskiej tożsamości i własnego terytorium w nowej Południowej Afryce. Mandela zaprosił też Boshoffa do udziału w CODESA[2].

Zdawszy sobie sprawę, że Południowa Afryka nie będzie dążyć do stworzenia z części terytorium państwa dla Afrykanerów, Boshoff założył prywatne miasto Orania w Prowincji Przylądkowej Północnej[2] na terenie opuszczonej osady którą zakupił w 1991 r[3].

Zmarł 16 marca 2011 w Oranii i tam został pochowany[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Carel Boshoff, Telegraph Media Group Limited [dostęp 2016-07-27].
  2. a b c d e f g Professor Carel Boshoff [online], 29 kwietnia 2016 (ang.).
  3. a b Getto Afrykanerów [online] [dostęp 2016-07-27].