Cash back

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cash back (cashback) – usługa bankowa, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie.

Transakcja może być przeprowadzona jedynie łącznie z płatnością kartą za towar. Przy zakupie klient musi zgłosić chęć podjęcia w gotówce dodatkowej kwoty. Możliwy jest dla wszystkich posiadaczy kart debetowych systemów VISA i MasterCard/Maestro tych banków, które uruchomiły funkcjonalność cash back. Klient może przy jednej transakcji pobrać maksymalnie 300 zł. Dla posiadacza karty podjęcie gotówki w punkcie akceptującym karty zwykle jest wolne od opłat, lub opłata za cash back jest niższa od tej stosowanej dla podjęcia gotówki z sieci bankomatów, nienależącej do banku wydającego kartę.

Wymienianymi zaletami rozwiązania dla posiadacza karty są:

  • oszczędność czasu - podjęcie gotówki realizowane jest podczas codziennych zakupów
  • dostępność - w Polsce liczba sklepów, stacji paliw realizująca cash back jest większa od sieci bankomatów, szczególnie w małych i turystycznych miejscowościach (według NBP usługę tę oferowało na koniec września 2014 r. około 60,4 tys. placówek handlowych w Polsce, bankomatów było 19 695 szt.)
  • prostota - transakcja przeprowadzana jest na terminalu przez sprzedawcę, a klient jedynie podpisuje wydruk lub zatwierdza transakcje kodem PIN.

Nie należy mylić usługi Cashback z ręczną wypłatą gotówki dokonywaną w urzędach pocztowych i oddziałach banków.

Określenie cash back (poprawniej: money back) używane jest też czasami w odniesieniu do prowizji (rabatu), którą bank wypłaca okresowo posiadaczowi karty płatniczej jako nagrodę / zwrot części wydatków, za przeprowadzone transakcje płatnicze kartą.

Zwykle money back pojawia się w ofercie banku dla jednej z kart kredytowych, dla której obowiązuje inna niż dla pozostałych kart tabela prowizji i opłat.

Praktyką było, że bonus wypłacany jest przez bank przez kilka pierwszych miesięcy w wysokości 3-5% kwoty dokonanych transakcji bezgotówkowych lub 0,5-1% przez cały okres umowy.