Castell (ród)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb rodu Castell

Ród hrabiów i książąt Castell należy do najwyższej arystokracji rodowej w Niemczech (niem. Hoher Adel) i jest równy rodem dynastiom panującym dawniej i obecnie. W krajach anglosaskich jest zaliczany do tzw. European Royalty.

Pierwszy protoplasta rodu, Robbrath (Rupert) de Castello, wymieniony był już w roku 1057. Około roku 1200 ród otrzymał w dziedziczne władanie hrabstwo Castell położone w północnej Frankonii. W roku 1597 powstały dwie linie, Castell-Remlingen i Castell-Rüdenhausen. Z linii Remlingen wyłoniła się później gałąź Castell-Castell, która po wygaśnięciu linii Remlingen w 1762 odziedziczyła jej ziemie. Stolicami państewek były miejscowości Castell oraz Rüdenhausen.

W latach 1806-1815 oba państewka Castellów zostały zmediatyzowane i przyłączone do Bawarii, ale ród zachował swą suwerenność. W roku 1901 obie linie rodu uzyskały bawarski tytuł książęcy (dziedziczony tylko w primogeniturze).

Z linii Rüdenhausen wyłonila się w roku 1897 poprzez małżeństwo hr. Aleksandra zu Castell-Rüdenhausen z Olgą baronówną von Faber istniejąca do dziś dnia gałąź Faber-Castell, znani producenci artykułów piśmienniczych.

Na obecnym terenie Polski hrabiowie Castell-Rüdenhausen posiadali majątek (niem.) Seeläsgen, obecnie Przełazy koło Świebodzina. Pałac istnieje do dziś.

Pierwotny herb Castellów (niem. Stammwappen) jest identyczny z biało-czerwoną szachownicą polskiego lotnictwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Almanach de Gotha, Gotha 1901 i 1930.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]