Cautires selangorensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cautires selangorensis
Kleine, 1930
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

karmazynkowate

Podrodzina

Lycinae

Plemię

Metriorrhynchini

Podplemię

Cautirina

Rodzaj

Cautires

Gatunek

Cautires selangorensis

Cautires selangorensisgatunek chrząszcza z rodziny karmazynkowatych i podrodziny Lycinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1930 roku przez Richarda Kleine na podstawie okazu odłowionego w 1929 roku w Kuala Lumpur. Holotyp zdeponowano w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Epitet gatunkowy pochodzi od stanu Selangor, w którym leży miejsce typowe[1].

Chrząszcz o grzbietobrzusznie spłaszczonym i słabo zesklerotyzowanym ciele[2] długości 6,7 mm. Ubarwiony jest czarno z rudym owłosieniem w nasadowych ⅓ długości żeberek podłużnych pokryw[1]. Czułki u samicy są ostro piłkowane, u samca zaś blaszkowate[2]; długość blaszek członów od siódmego do dziewiątego jest dwukrotnie większa od długości trzonów tychże członów. Mała głowa wyposażona jest w oczy złożone o średnicach nie przekraczających 1,4 ich rozstawu. Przedplecze jest tak długie jak szerokie; przednie kąty ma stępione, brzegi boczne lekko wklęsłe w tylnej części, a tylne kąty ostro wystające. Powierzchnia przedplecza podzielona jest listewkami (żeberkami) na siedem komórek (areoli). Na powierzchni przedplecza rośnie czarnej barwy owłosienie[1]. Pokrywy mają po cztery żeberka podłużne pierwszorzędowe i po pięć żeberek podłużnych drugorzędowych. Ponadto między tymi żeberkami występują gęsto rozmieszczone żeberka poprzeczne, dzieląc również powierzchnię pokryw na komórki (areole)[2][1]. Genitalia samca cechują się smukłym prąciem o długości 1,2 mm, największą szerokość osiągającym w wierzchołkowych 2/5 długości[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Malezji, znany tylko z lokalizacji typowej w stanie Selangor. Siedlisko w którym występował przypuszczalnie uległo zniszczeniu w wyniku urbanizacji lub przekształceniu w uprawę palmy oleistej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Alice Jiruskova, Michal Motyka, Ladislav Bocák. High diversity and endemism in the genus Cautires Waterhouse, 1879 (Coleoptera: Lycidae) from the Malay mountain forests, with the descriptions of fourteen new species. „European Journal of Taxonomy”. 219, s. 1-29, 2016. DOI: 10.5852/ejt.2016.219. 
  2. a b c Ladislav Bocak. A revision of the Cautires obsoletus species group from Java (Coleoptera, Lycidae). „ZooKeys”. 241, s. 55-66, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.241.3089.