Przejdź do zawartości

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Sztuki Współczesnej
„Łaźnia”
Ilustracja
Budynek Łaźni na Dolnym Mieście
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdańsk

Data założenia

1998

Prezentuje

sztuka współczesna

Dyrektor

Jadwiga Charzyńska

Adres

ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „CKW „Łaźnia””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „CKW „Łaźnia””
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „CKW „Łaźnia””
Ziemia54°20′30″N 18°39′29″E/54,341667 18,658056
Strona internetowa

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w Śródmieściu, w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej, funkcjonująca na podstawie uchwały Rady Miasta i uzyskująca coroczne dotacje z miejskiego budżetu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z pierwszych publicznych placówek artystycznych założonych po 1989 roku. Jej powstanie związane jest ze współpracą grup pochodzących z niezależnego środowiska artystycznego działającego w latach 80. XX wieku, nazwanego później Nową Szkołą Gdańską[2]. Współpraca Galerii C14 (Andrzej Awsiej, Joanna Kabala, Marek Rogulski), Fundacji Totart (Zbigniew Sajnóg, Paweł Konnak, Paweł Mazur, Maciej Ruciński), Galerii Wyspa (Grzegorz Klaman) doprowadziła do powstania Fundacji „Otwarte Atelier” w celu skomunalizowania i przejęcia na otwarte pracownie starego budynku Łaźni Miejskiej przy ul. Jaskółczej 1 na Dolnym Mieście. Pierwsza wystawa miała miejsce w 1992 roku. Wydarzenia były organizowane przez Fundację Otwarte Atelier[3], a później Fundację Wyspa Progress[4]. W 1998 roku dzięki staraniom Anety Szyłak i Grzegorza Klamana powstała CSW „Łaźnia”, której program obejmuje wystawy sztuki współczesnej, działania edukacyjne, gromadzenie kolekcji, organizowanie spotkań, warsztatów, koncertów i projekcji filmowych. Centrum wydaje katalogi wystawowe, w jego ramach funkcjonuje też biblioteka[5]. W 2013 roku tygodnik „Polityka” umieścił instytucję wśród 20 najlepszych galerii wystawowych w kraju[6].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

CEA „Łaźnia” 2[edytuj | edytuj kod]

CEA „Łaźnia” 2

W 2012 roku w gdańskiej dzielnicy Nowy Port powstało Centrum Edukacji Artystycznej „Łaźnia” 2. Placówka, podobnie jak Centrum Sztuki przy ulicy Jaskółczej, zlokalizowana jest w zabytkowym budynku dawnej łaźni miejskiej. Obiekt, mieszczący się przy ul. Strajku Dokerów 5, został w 2008 roku powierzony instytucji CSW „Łaźnia” do adaptacji na cele kulturalne w ramach programu rewitalizacji Nowego Portu. W budynku znajdują się: czytelnia artystyczna, filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, otwarta pracownia animacji Animujemy Gdańsk oraz kino KinoPort. W ramach CEA „Łaźnia” 2 prowadzone są zajęcia i warsztaty edukacyjne, koncerty, prezentacje filmowe, spotkania, panele dyskusyjne, programy rezydencyjne oraz wystawy sztuki współczesnej[7].

Cykliczne projekty CSW „Łaźnia”[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7]
 • Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska – rozpoczęte w 2004 roku działania artystyczne w przestrzeni miejskiej przyczyniają się do rewitalizacji zaniedbanych dzielnic Gdańska. W ramach projektu powstały m.in. prace: LKW Gallery (projekt Daniela Milohnica i Lexa Rijkersa), której znakiem rozpoznawczym jest zakleszczony pod wiaduktem TIR, Niewidzialna Brama zaprojektowana przez Front Studio z Nowego Jorku, Staging Anonymous Dominka Lejmana, Uncovered Esther Stocker oraz Krople Bursztynu autorstwa Freda Hatta i Daniela Schlapfera.
 • Cities on the Edge to projekt oparty na geograficznym usytuowaniu miejsc "na krawędzi", definiujący tożsamość i tradycję miast portowych. W wydarzenie zaangażowały się aglomeracje z całego świata, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie szerokiego dialogu o sztuce różnych miast. CSW Łaźnia ponadto realizuje wspólne projekty mające na celu wypracowanie metod współpracy i wymiany w regionie Morza Bałtyckiego oraz wschodniej części Europy.
 • Art&Science Meeting to trwający od 2011 roku cykl wystaw, konferencji, wykładów, programów edukacyjnych oraz publikacji opisujących zagadnienia z pogranicza sztuki i nauki. W ramach projektu instytucja prowadzi cykle warsztatów, koncertów i wykładów dotyczących muzyki eksperymentalnej pod tytułem Dźwiękowiska oraz Man Machine.
 • Inkubator to program promujący młodych artystów. Projekt ukazując to co wśród młodych twórców najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Celem Inkubatora jest ukazanie, odbiorcom i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia.
Wystawa w CSW „Łaźnia”
 • In Progress to cykl regularnych spotkań z eksperymentalną muzyką współczesną połączoną często ze sztuką teatralną, akcjami parateatralnymi, tańcem, filmem i sztuką audiowizualną.
 • Program Rezydencyjny – rezydencje Artystyczne, opierające się głównie na sztuce wizualnej, adresowane są do artystów polskich i zagranicznych. Niektóre z nich będą nastawione na konkretny cel w postaci wystawy, inne na proces tworzenia sztuki. W programie znajdują się rezydencje artystyczne, kuratorskie oraz intensywne kursy z zakresu kuratoringu i krytyki sztuki.
 • Parakino – projekt pokazuje głębokie związki filmu i sztuk plastycznych. Zaproszeni artyści i znawcy sztuki ukazują najnowsze zjawiska zachodzące w filmie i sztuce wideo. W ramach projektu prezentowana jest historia filmu eksperymentalnego i rozszerzonego ukazująca perspektywy rozwoju sztuk wizualnych.
 • Festiwal In Out – festiwal trwa od 2005 roku. Podczas każdej edycji organizowany jest konkurs na prace filmowe, animacje, obrazy eksperymentalne, dokumenty i fabularne etiudy. Konkurs jest przeznaczony dla młodych twórców, poniżej 35. roku życia. Festiwal kładzie nacisk na różne zagadnienia artystyczne i społeczne.
 • Mistycy – Literaci – Wariaci to cykl spotkań autorskich, prowadzony przez Pawła "Końjo" Konnaka, trwający od 2010 roku. Jego celem jest prezentacja istotnych postaci z kręgu literatury alternatywnej. Zaproszeni twórcy reprezentują przede wszystkim twórczość podziemną. Łączy ich sprzeciw wobec represyjnej rzeczywistości społeczno-politycznej. Zebranie tych barwnych postaci tworzy nową perspektywę oceny publicznie nieakceptowanej literatury lat 80. i 90.
 • KinoPort – kino studyjne zlokalizowane w CEA Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Działalność kina skierowana jest przede wszystkim do okolicznych mieszkańców. Poza regularnym repertuarem studyjnym w KinoPorcie (kino europejskie, polskie oraz amerykańskie kino niezależne) można zobaczyć klasykę kina światowego, wziąć udział w projektach edukacyjnych, przeglądach i replikach festiwalowych z zaproszonymi gośćmi.
 • Animujemy Gdańsk – to otwarta pracownia animacji filmowej w CEA Łaźnia 2. Pracownia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie audiowizualne. W pracowni przewidziane są różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, młodzieży i profesjonalistów. W ramach pracowni prezentowany jest dorobek Polskiej Szkoły Animacji oraz organizowane są spotkania z twórcami filmów animowanych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Uchwała Nr XLII/1207/09. CSW „Łaźnia”. [dostęp 2012-02-20].
 2. Jolanta Ciesielska: Od "archeologii odwrotnej" do postmodernizmu. Co to jest "Nowa Szkoła Gdańska"?. katalog wystawy "Konzeption PL", Kulturforum Rheine, 1994.
 3. Galeria Wyspa, Galeria 14, Fundacja Totart: Projekt Otwarte Atelier. Gdańsk: lipiec - sierpień 1992.
 4. Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. [w:] Ośrodek Informacji i Dokumentacji [on-line]. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. [dostęp 2012-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-20)].
 5. Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. [w:] Culture.pl [on-line]. Instytut Adama Mickiewicza, czerwiec 2010. [dostęp 2012-02-20].
 6. Ranking polskich galerii ze współczesną sztuką | 20 najlepszych galerii wystawowych - strona 2 - Polityka.pl [online], www.polityka.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 7. a b Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk [online], www.trojmiasto.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]