Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Haburze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Haburze edytowana 22:31, 10 lip 2023 przez Szoltys-bot (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Kostolik sv. Mikuláša Čudotvorca
świątynia ekumeniczna
Ilustracja
Widok od północy
Państwo

 Słowacja

Kraj

 preszowski

Miejscowość

Habura

Wyznanie

świątynia ekumeniczna

Kościół
Wezwanie

św. Mikołaja Cudotwórcy

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Habura, cerkiew św. Mikołaja”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Habura, cerkiew św. Mikołaja”
Ziemia49°19′15,8″N 21°51′27,0″E/49,321056 21,857500

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Haburze – powstała w 2011 jako wierna kopia XVI-wiecznej drewnianej cerkwi greckokatolickiej w ramach projektu unijnego „Dwie cerkwie zbliżenie kultur pogranicza Polski i Słowacji”.

Świątynia ma charakter ekumeniczny[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Habura założona została w drugiej połowie XV wieku. Pierwszą drewnianą świątynię wzniesiono w latach 1502–1510 i była to cerkiew prawosławna. W 1646 na mocy unii użhorodzkiej przemianowana na greckokatolicką. W 1740 wybudowano w Haburze nową większą świątynię św. Michała Archanioła. Małą drewnianą cerkiew przeniesiono do Małej Polany, gdzie w 1759 otrzymała wezwanie św. Mikołaja i znajdowała się w tej miejscowości do 1935. W tym roku została sprzedana i przeniesiona do Czech do Hradec Králové, gdzie pełni funkcję cerkwi prawosławnej do dnia dzisiejszego[2].

Po pożarze cerkwi w Komańczy w 2006 powstał projekt odbudowy miejsc kultu na pograniczu słowacko-polskim obejmujący zarówno świątynię w Komańczy jak i XVI wieczną cerkiew w Haburze. Program współfinansowany był przez Unię Europejską. Kościółek zbudowali Dušan Kantuľák i Pavol Petrík z Habury[1]. 9 lipca 2011 zakończono rekonstrukcję cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy[3]. Świątynię konsekrował greckokatolicki arcybiskup Ján Babjak, metropolita preszowski[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to mała cerkiew drewniana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, kryta gontem. Składa się z kwadratowego prezbiterium, większej nawy i babińca skrytego między słupami wieży o zwężających się ścianach, z pozorną izbicą, zwieńczoną kopulastym hełmem. Nad nawą i prezbiterium dachy namiotowe łamane. Okap wokół wieży i nawy.

We wnętrzu strop belkowy nad babińcem, zrębowe kopuły nad nawą i prezbiterium, przegroda między nawą a babińcem. Wewnątrz świątyni znajduje się dzwon Pavel, który podarował ambasador Rosji w Republice Słowacji P.M. Kuznecov[3].

Cerkiew otoczona jest ogrodzeniem drewnianym z bramą, z gontowym daszkiem.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia z lat 2010–2016:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Informacje na stronie Dolny Zemplin
  2. Cerkiew w Haburze p.w Św. Mikołaja – strona projektu "Dwie cerkwie". [dostęp 2016-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-03)].
  3. a b Drevený kostolik sv. Mikuláša Čudotvorca, Tablica informacyjna przy cerkwi, dostęp 2016.08.07

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]