Cerkiew św. Piotra w Jafie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Piotra
‏עריכת כנסיית פטרוס הקדוש (אבו כביר)‎
cerkiew monasterska
Ilustracja
Fasada cerkwi
Państwo  Izrael
Miejscowość Emblem of Tel Aviv.svg Tel Awiw-Jafa
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Wezwanie św. Piotra
Wspomnienie liturgiczne 29 czerwca/12 lipca
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
Cerkiew św. Piotra
Cerkiew św. Piotra
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Cerkiew św. Piotra
Cerkiew św. Piotra
Ziemia32°02′52″N 34°46′15″E/32,047778 34,770833

Cerkiew św. Piotra w Jafiecerkiew prawosławna w Tel Awiwie, w dzielnicy Jafa. Jedna ze świątyń wzniesionych przez rosyjską misję prawosławną w Jerozolimie, należy do monasteru św. Tabity w Tel-Awiwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona z inicjatywy kierownika rosyjskiej misji prawosławnej w Jerozolimie archimandryty Antonina. Miała wchodzić w skład kompleksu zabudowań przeznaczonych dla pielgrzymów przybywających do Jafy, odwiedzających miejsca, w jakich według tradycji żył apostoł Piotr, po drodze do Jerozolimy. Budowa została rozpoczęta w 1884; pracowali na niej artyści włoscy oraz miejscowi. Ikony napisał Rosjanin A. Ledakow. Obiekt był gotowy po dziesięciu latach i został poświęcony przez patriarchę jerozolimskiego Gerazyma. W sąsiedztwie obiektu wzniesiono monaster, dom dla misjonarzy oraz dom pielgrzyma; patronką całego kompleksu została św. Tabita.

W latach 1995–2000 budynek był gruntownie remontowany.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W przygotowywaniu projektu budynku uczestniczył archimandryta Antoni, który postanowił wznieść świątynię w stylu bizantyjskim. Kierowana przez niego misja ufundowała również dwurzędowy ikonostas. Obiekt miał również dominować w panoramie Jafy i podkreślać obecność Rosjan w Ziemi Świętej, dlatego jego dzwonnica była najwyższym budynkiem w mieście.

Dekorację wnętrza cerkwi kontynuował archimandryta Leonid (Siencow) od 1905. Z jego inicjatywy do Jafy przybyli mnisi z Ławry Poczajowskiej, którzy wykonali na ścianach cerkwi freski ze scenami z życia patrona cerkwi. Na głównych filarach budynku wykonali portrety Świętych Piotra i Pawła oraz apostołów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]