Cerkiew Opieki Matki Bożej w Veclaicene

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Opieki Matki Bożej
Distinctive emblem for cultural property.svg 2815
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Miejscowość Veclaicene
Wyznanie prawosławne
Kościół Łotewski Kościół Prawosławny
Parafia Opieki Matki Bożej w Veclaicene
Wezwanie Opieki Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne 1/14 października
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
Cerkiew Opieki Matki Bożej
Cerkiew Opieki Matki Bożej
Ziemia57°34′19,6″N 26°59′42,2″E/57,572111 26,995056

Cerkiew Opieki Matki Bożejprawosławna cerkiew w Veclaicene, w dekanacie madońskim eparchii dyneburskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego.

Parafia prawosławna w Veclaicene istnieje od połowy XIX wieku. Jej świątynia została wzniesiona w końcu XIX wieku. Według informacji zawartych na tablicy pamiątkowej na fasadzie budynku, uroczystość położenia kamienia węgielnego miała miejsce 29 sierpnia 1893, zaś gotowy obiekt poświęcił 22 czerwca 1895 arcybiskup ryski i mitawski Arseniusz. Fundatorem zakupu gruntu pod budowę był Jan Kronsztadzki. W cerkwi znajdowało się sześć dzwonów, z czego co najmniej dwa były fundacją prywatną.

Mimo położenia cerkwi w pobliżu ważnego szlaku komunikacyjnego (szosa na Psków), obiekt nie został uszkodzony w czasie działań wojennych prowadzonych w regionie w czasie rosyjskiej wojny domowej, a następnie II wojny światowej. Już w II połowie XX w. część wyposażenia obiektu uległa zniszczeniu wskutek włamań.

Świątynia zbudowana jest z cegły, w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Wejście do niej prowadzi przez przedsionek z dzwonnicą, zwieńczoną cebulastą kopułką z krzyżem. Podobna konstrukcja znajduje się na szczycie dachu nad nawą obiektu. Okna w cerkwi są półkoliste, poniżej dachu znajduje się ozdobny fryz. Teren cerkiewny otacza mur ceglany z ozdobną bramą wjazdową.

We wnętrzu obiektu zachował się dwurzędowy ikonostas, chorągwie procesyjne oraz kilka bocznych ikon.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]