Przejdź do zawartości

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Petersburgu (Wyspa Wasylewska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Успенская церковь
Zabytek: nr rej. 781410045170016
7810164008
cerkiew monasterska
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Miejscowość

Petersburg

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

stauropigia

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

16/28 sierpnia

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej”
Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej”
59°56′00″N 30°16′32″E/59,933333 30,275556
Strona internetowa
Wnętrze

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożejprawosławna cerkiew w Petersburgu, na Nabrzeżu Lejtnanta Szmidta – południowym brzegu Wyspy Wasylewskiej, placówka filialna Pustelni Optyńskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Od XVIII w. na miejscu zajmowanym obecnie przez cerkiew znajdowały się świątynie prowadzone przez mnichów: najpierw z ławry Troicko-Siergijewskiej, następnie z domu biskupiego w Pskowie, zaś od 1875 – z ławry Peczerskiej. Na rozbudowę obiektów monasterskiej placówki filialnej mnisi z ławry Peczerskiej zdecydowali się w 1894. Prace przy wznoszeniu nowej, obszerniejszej cerkwi trwały sześć lat. Autorem jej projektu był Wasilij Kosjakow, który zaprojektował budynek w stylu neobizantyjskim. On też nadzorował przebieg prac budowlanych[1].

Placówka ławry Peczerskiej działała do 1932. W 1930 część żyjących na jej terenie mnichów została skazana na kary łagrów, zaś w 1932 ostatnich duchownych władze radzieckie zesłały do Kazachstanu. Nabożeństwa w cerkwi trwały do końca 1933, gdy aresztowani zostali 43 najaktywniejsi członkowie miejscowej parafii. W 1934 świątynia została oficjalnie zamknięta i zaadaptowana na magazyn[1]. W 1956 rozpoczęto prace nad urządzeniem w świątyni krytego lodowiska, które otwarto pięć lat później. Użytkowany w celach sportowych budynek stopniowo niszczał[1].

W 1991 Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt. Swoją placówkę filialną zorganizowała w zniszczonej cerkwi Pustelnia Optyńska. Nabożeństwa przy południowym ołtarzu świątyni odbywały się od 1993, zaś w 2013 patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl dokonał powtórnego poświęcenia odnowionych ołtarzy: głównego oraz północnego. Przy świątyni działa instytut religioznawstwa i sztuki cerkiewnej, prowadzący kursy ikonopisania, wyszywania szat cerkiewnych, teologii prawosławnej i śpiewu cerkiewnego. Czynne jest również prawosławne gimnazjum im. Ambrożego z Optiny. Mnisi zajmują się również działalnością dobroczynną, niosąc pomoc ubogim, rodzinom wielodzietnym i rozbitym, niepełnosprawnym, bezdomnym[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Istorija stroitielstwa [online], spb.optina.ru [dostęp 2016-02-27].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]