Chód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chód słonia

Chód – forma lokomocji zwierząt na lądzie przy użyciu kończyn. Jest to seria cyklicznych, naprzemiennych ruchów całego ciała – kończyn i tułowia – powodujących przemieszczanie się. Podczas chodzenia środek ciężkości unosi się i opada w dół. Może również wykonywać niewielkie wahania na boki (chód kołyszący).

Dla odróżnienia od biegu chodem nazywamy taki sposób poruszania się, podczas którego przynajmniej jedna stopa ma zawsze kontakt z ziemią. Z kolei bieg, dla ludzi i innych zwierząt dwunożnych, zaczyna się wówczas, gdy pojawiają się takie momenty, w których obie stopy nie mają kontaktu z ziemią.

Człowiek chodzi z prędkością kilku km/h. W zależności od wieku i kondycji fizycznej tempo chodu jest różne. Średnia prędkość normalnego kroku wynosi wg różnych badań 4,2 i 5,1 km/h, ale chód szybkim krokiem może osiągać prędkość zbliżoną do biegu (8 km/h). Z kolei osoby starsze mogą poruszać się z prędkością poniżej 3 km/h[1].

Przeciętne ludzkie dziecko zaczyna chodzić pomiędzy dziewiątym i piętnastym miesiącem życia.

Ocena chodu jest jednym z elementów badania lekarskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Pasieczny: Długo oczekiwane, czy wystarczające?. [w:] prawodrogowe.pl [on-line]. 18 maja 2020. [dostęp 2022-11-23].