Chłopiec ze szpadą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chłopiec ze szpadą
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Chłopiec ze szpadą
Autor Édouard Manet
Rok wykonania 1861
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 131,1 cm × 93,4 cm
Muzeum Metropolitan Museum of Art

Chłopiec ze szpadą – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1861, a obecnie przechowywany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzieło ma wymiary 131,1 cm wysokości i 93,4 cm szerokości. Zostało namalowane w w Paryżu, w atelier przy Rue Goyot, a po raz pierwszy zostało wystawione przy Rue de Choiseul, w 1861-1862. Malowidło wykazuje wpływy malarstwa Diego Velázqueza i Fransa Halsa, często pojawiające się w twórczości Maneta.

Chłopcem posującym do obrazu był Léon Koëlla Leenhoff[1], syn Suzanne Leenhoff, z którą Manet ożenił się w 1863[2]. Występuje on często na obrazach Maneta. Prawdopodobnie był jego synem, chociaż artysta nigdy go za takiego nie uznał[3]. Chłopiec, który ma ok. 10 lat, ubrany jest w strój XVII-wiecznego hiszpańskiego pazia i trzyma szpadę oraz pas.

Istnieje inna wersja tego obrazu – akwaforta o wymiarach 51,3 × 35,8 cm, namalowana pod kierownictwem malarza z Dijon, Alphonse'a Legrosa, który współpracował przy powstawaniu oryginału[4].

W 1889 nowojorski kolekcjoner Erwin Davis, podarował obraz wraz z innym dziełem Maneta (Kobieta z papugą) Metropolitan Museum w Nowym Jorku, po nieudanej próbie sprzedania ich na aukcji. Były to pierwsze obrazy francuskiego malarza, które znalazły się w tym muzeum[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M. Venturi, S. Orienti: L'opera pittorica di Edouard Manet. Milano: 1967, s. 90. (wł.)
  2. M. Venturi, S. Orienti: L'opera pittorica di Edouard Manet. Milano: 1967, s. 122. (wł.)
  3. Galleria web dell'Arte e del Collezionismo, Edouard Manet (wł.).
  4. Institut national d'histoire de l'art, L’Enfant à l’épée (fr.).
  5. Metropolitan Museum of Art, Édouard Manet, Boy with a Sword