Cheetahs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cheetahs (Super Rugby))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cheetahs
Pełna nazwa Central Cheetahs
Vodacom Cheetahs
Barwy biel, pomarańcz
Data założenia 2005
Liga Australia Nowa Zelandia Południowa Afryka Argentyna Japonia Super Rugby
Stadion Free State Stadium,
Południowa Afryka Bloemfontein
Trener Franco Smith[1]
(sierpień 2016)
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

     Teren podlegający Cheetahs

Cheetahs (pol. Gepardy, obecnie ze względów marketingowych Vodacom Cheetahs) - profesjonalna południowoafrykańska drużyna rugby union. Zespół, na zasadzie franczyzy, występuje w międzynarodowej lidze Super Rugby skupiającej najlepsze drużyny z Australii, Nowej Zelandii i RPA. Region Central Cheetahs obejmuje dwa okręgi przypadające klubom rodzimej ligi - Free State Cheetahs, stanowiącemu trzon zespołu, i Griffons. Łącznie, daje to region pokrywający się granicami z Wolnym Państwem. To właśnie od Oranii klub zapożyczył barwy, a stroje przypominają stroje reprezentacji Holandii. Cheetahs swoje mecze rozgrywają na Free State Stadium w Bloemfontein, stolicy regionu.

Po raz pierwszy klub z Wolnego Państwa wystąpił w rozgrywkach Super Rugby (wówczas jeszcze Super 12) wystąpił w 1997 roku. W swoim debiutanckim sezonie Free State Cheetahs zajęli siódme miejsce, co jak dotychczas jest jego najlepszym wynikiem. W 2005 roku powołano do życia na zasadzie franczyzy Central Cheetahs, a klub ten, razem z australijskim Western Force, dołączył do czołówki w 2006 roku. Wówczas to po sezonie zasadzniczym gepardy zajęły 10 miejsce.

W 2017 roku "gepardy" wzięły udział po raz ostatni w lidze Super Rugby, powodem takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie ilości drużyn występujących w rozgrywkach od sezonu 2018. Drużyna doszła do porozumienia z SARU 6 lipca 2017 roku[2].

Skład 2009[edytuj]

Filarzy

Młynarze

Wiązacze

 

Trzcia linia

Łącznicy młyna

Łącznicy ataku

 

Środkowi ataku

Skrzydłowi

Obrońcy

Trenerzy[edytuj]

  • Rassie Erasmus 2006-2007
  • Naka Drotske 2008-

Kapitanowie[edytuj]

  • Juan Smith 2006-

Przypisy