Dragons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dragons
Dreigiau
Ilustracja
stadion Rodney Parade
Barwy

czarno-czerwono-żółte

Data założenia

2003

Liga

Pro14

Państwo

 Wielka Brytania

Stadion

Rodney Parade, Newport

Właściciel

Welsh Rugby Union

Prezes

David Buttress

Trener

Bernard Jackman

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Dragons (do 2017 Newport Gwent Dragons, wal. Dreigiau Casnewydd Gwent) – jeden z czterech profesjonalnych zespołów rugby union w Walii. Drużyna występuje w lidze Pro14, Anglo-Welsh Cup i rozgrywkach europejskich. Swoje spotkania rozgrywa w Newport na stadionie Rodney Parade. Od 2017 roku zespół jest własnością Welsh Rugby Union, wcześniej zaś Newport R.F.C..

Przyłożenie dla Dragons
Podział Walii na regiony przyporządkowane drużynom rugby – obszar podporządkowany Dragons w kolorze pomarańczonym

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy w 2003 roku powoływano w Walii pięć profesjonalnych drużyn rugby, sięgnięto po rozwiązania z Irlandii czy też krajów południowej półkuli takich jak Południowa Afryka, Australia czy Nowa Zelandia. Terytorium Walii podzielono na pięć części, z których każda przypadała jednej zawodowej drużynie. Terytorium przyporządkowane ekipie Dragons objęło wschodnią część Walii – Blaenau Gwent, Caerphilly, Monmouthshire i Newport and Torfaen zamieszkane łącznie przez około pół miliona ludzi. Na obszarze tym działają amatorskie kluby grające w lidze walijskiej: Bedwas R.F.C., Cross Keys R.F.C., Newport R.F.C. i Pontypool R.F.C..

Dużym problemem dla nowo powstałej ekipy okazał się odzew regionu i początkowe problemy z widownią (m.in. z powodu silnych klubów w regionie oraz ich niechęci do współpracy)[1]. Zespół przeszedł pod kuratelę walijskiej federacji (WRU) w roku 2017, zmieniono wtedy nazwę, usuwając przedrostek „Newport Gwent”, pozostawiając jedynie „Dragons”. Tym samym borykający się z problemami finansowymi zespół został przejęty przez WRU. Część środowisk krytykowała decyzję o takiej zmianie nazwy, gdyż w Gwent działa amatorski klub Dragons[2].

Największe sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nick Webb: Dragons back Newport in new cup. news.bbc.co.uk, 2009-05-17. [dostęp 2017-11-27]. (ang.).
  2. Paul Abbandonato: Newport Gwent Dragons to change name as WRU announce historic takeover plans. www.walesonline.co.uk, 2017-03-22. [dostęp 2017-11-27]. (ang.).