Ospreys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ospreys
Y Gweilch
Liberty Stadium
Liberty Stadium
Barwy czarne
Data założenia 2003
Liga Pro12
Stadion Liberty Stadium, Swansea
Właściciel Neath R.F.C., Swansea R.F.C.
Prezes Walia Mike Cuddy
Trener Walia Steve Tandy[1]
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Ospreys (wal. Y Gweilch, pol.Rybołowy”; do 2005 r. jako Neath-Swansea Ospreys, wal. Gweilch Tawe-Nedd) – jeden z czterech profesjonalnych klubów rugby union w Walii. Drużyna występuje w lidze Pro12, a także w Pucharze Anglo-Walijskim i w Puchar Heinekena. Zespół jest współwłasnością klubów Neath R.F.C. i Swansea R.F.C.

Walia podzielona na tereny podległe drużynom

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy w 2003 roku powoływano w Walii pięć profesjonalnych drużyn rugby, sięgnięto po rozwiązania z Irlandii, czy też krajów południowej półkuli, takich jaki Południowa Afryka, Australia, czy Nowa Zelandia. Terytorium Walii podzielono na pięć części, z których każda przypadała jednemu zawodowemu klubowi. Ospreys początkowo mieli obejmować swoim patronatem Neath Port Talbot, Swansea, i Górną Dolinę Swansea. Po likwidacji jednej z drużyn i późniejszej korekcie „granic”, terytorium Ospreys powiększono o położone na wschód tereny Bridgend i Ogmore.

Od sezonu 2005/2006 drużyna występuje pod skróconą nazwą Ospreys pomijając nazwę miasta. Związane było to częściowo z przyłączeniem terenów oddalonych od Neath, czy też Swansea, a po części wzorowane było na franczyzach z południowej półkuli.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Zespół swoje spotkania rozgrywa w Swansea na otwartym w 2005 roku Liberty Stadium.

Trofea[edytuj | edytuj kod]

Shane Williams zdobywający przyłożenie dla Ospreys

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rugby Management | Ospreys Rugby, www.ospreysrugby.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).