Ospreys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rugby union pictogram.svg Ospreys
Y Gweilch
Liberty Stadium
Liberty Stadium
Barwy czarne
Data założenia 2003
Liga Pro12
Stadion Liberty Stadium, Swansea
Właściciel Neath R.F.C., Swansea R.F.C.
Prezes Walia Mike Cuddy
Trener Australia Scott Johnson
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Ospreys (wal. Y Gweilch, pol.Rybołowy”; do 2005 r. jako Neath-Swansea Ospreys, wal. Gweilch Tawe-Nedd) – jeden z czterech profesjonalnych klubów rugby union w Walii. Drużyna występuje w lidze Pro12, a także w Pucharze Anglo-Walijskim i w Puchar Heinekena. Swoje spotkania rozgrywa w Swansea na otwartym w 2005 roku Liberty Stadium. Zespół jest współwłasnością klubów Neath R.F.C. i Swansea R.F.C.

WalesRugbyRegions.png

Gdy w 2003 roku powoływano w Walii pięć profesjonalnych drużyn rugby, sięgnięto po rozwiązania z Irlandii, czy też krajów południowej półkuli, takich jaki Południowa Afryka, Australia, czy Nowa Zelandia. Terytorium Walii podzielono na pięć części, z których każda przypadała jednemu zawodowemu klubowi. Ospreys początkowo mieli obejmować swoim patronatem Neath Port Talbot, Swansea, i Górną Dolinę Swansea. Po likwidacji jednej z drużyn i późniejszej korekcie „granic”, terytorium Ospreys powiększono o położone na wschód tereny Bridgend i Ogmore.

Od sezonu 2005/2006 drużyna występuje pod skróconą nazwą Ospreys pomijając nazwę miasta. Związane było to częściowo z przyłączeniem terenów oddalonych od Neath, czy też Swansea, a po części wzorowane było na franczyzach z południowej półkuli.

Sukcesy[edytuj]

Shane Williams zdobywający przyłożenie dla Ospreys