Ospreys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ospreys
Y Gweilch
Ilustracja
Liberty Stadium
Barwy czarne
Data założenia 2003
Liga Pro14
Państwo  Wielka Brytania
Stadion Liberty Stadium, Swansea
Właściciel Neath R.F.C., Swansea R.F.C.
Prezes Geoff Atherton
Trener Allen Clarke
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Ospreys (wal. Y Gweilch, pol.Rybołowy”; do 2005 r. jako Neath-Swansea Ospreys, wal. Gweilch Tawe-Nedd) – jeden z czterech profesjonalnych klubów rugby union w Walii. Drużyna występuje w lidze Pro14 i Pucharze Anglo-Walijskim. Zespół jest współwłasnością klubów Neath R.F.C. i Swansea R.F.C.

Walia podzielona na tereny podległe drużynom – teren przynależny do Ospreys w kolorze czarnym

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy w 2003 roku powoływano w Walii pięć profesjonalnych drużyn rugby, sięgnięto po rozwiązania z Irlandii, czy też krajów południowej półkuli, takich jaki Południowa Afryka, Australia, czy Nowa Zelandia. Terytorium Walii podzielono na pięć części, z których każda przypadała jednemu zawodowemu klubowi. Ospreys początkowo mieli obejmować swoim patronatem Neath Port Talbot, Swansea, i Górną Dolinę Swansea. Po likwidacji jednej z drużyn i późniejszej korekcie „granic”, terytorium Ospreys powiększono o położone na wschód tereny Bridgend i Ogmore.

Od sezonu 2005/2006 drużyna występuje pod skróconą nazwą Ospreys pomijając nazwę miasta. Związane było to częściowo z przyłączeniem terenów oddalonych od Neath i Swansea, a po części wzorowane było na franczyzach z południowej półkuli.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Zespół swoje spotkania rozgrywa w Swansea na otwartym w 2005 roku Liberty Stadium.

Największe sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Shane Williams zdobywający przyłożenie dla Ospreys