Cheung gong 7 hou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cheung gong 7 hou
長江七號
Gatunek

komedia science-fiction

Rok produkcji

2008

Data premiery

30 stycznia 2008

Kraj produkcji

Hongkong

Język

kantoński

Czas trwania

86 min

Reżyseria

Stephen Chow

Scenariusz

Stephen Chow
Vincent Kok
Kan-Cheung Tsang
Sandy Shaw
Chi Keung Fung
Fung Lam

Główne role

Stephen Chow
Xu Jiao

Muzyka

Ying-Wah Wong

Zdjęcia

Hang-Sang Poon

Scenografia

Oliver Wong

Kostiumy

Dora Ng

Montaż

Angie Lam

Budżet

20 000 000 USD

Strona internetowa

Cheung gong 7 hou (chin. kant. 長江七號, także CJ7[1]) – komedia fantastycznonaukowa wyprodukowana w 2008 roku w Hongkongu. Reżyserem, współscenarzystą, producentem i odtwórcą głównej roli był Stephen Chow.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Chow Ti jest biednym robotnikiem budowlanym żyjącym w slumsach. Po śmierci żony samotnie wychowuje syna Dicky’ego. Chcąc, aby jego dziecko zaszło w życiu znacznie wyżej niż on sam, niemal wszystkie pieniądze przeznacza na czesne syna w elitarnej, prywatnej szkole. Kolegami Dicky’ego są tam dzieci z zamożnych rodzin, które wyśmiewają jego brudne ubrania i rozwalające się buty. Bawią się najdroższymi zabawkami, o których Dicky może tylko pomarzyć. Pewnego dnia, przeszukując jak zwykle wysypisko śmieci w poszukaniu butów dla syna, Chow Ti znajduje coś wyglądającego jak piłka. Zabiera ją dla syna. Wkrótce okazuje się, że jest to kosmiczna zabawka, pozostawiona na Ziemi przez przybyszów z innej planety.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i dochód[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł około 20 mln dolarów amerykańskich. Dochód z jego dystrybucji wyniósł nieco ponad 47 mln dolarów[2]. Zdjęcia realizowano w mieście Ningbo w Chińskiej Republice Ludowej. W głównej roli dziecięcej obsadzona została dziewięcioletnia wówczas dziewczynka Xu Jiao, choć grany przez nią bohater jest chłopcem.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał cztery nominacje do Hong Kong Film Award, głównej nagrody w kinematografii Hongkongu. Uzyskał jedną statuetkę – dla Xu Jiao za najlepszy debiut.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]