Chevron Cars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chevron Cars Ltd
Ilustracja
Chevron B8
Pełna nazwa

Chevron Cars Ltd

Aktywna

Od 1965 roku

Siedziba

Bolton

Ważni ludzie
Założyciel

Derek Bennett

Dyrektor

Vin Malkie

Strona internetowa

Chevron Cars Ltd – były brytyjski konstruktor samochodów wyścigowych oraz zespół wyścigowy założony w 1965 roku przez Dereka Bennetta z siedzibą w Bolton, nieopodal Londynu. Po śmierci Bennetta w 1978 roku firma działalność firmy została okrojona głównie do rozwoju już istniejących samochodów i budowy części zamiennych. Dyrektorem był wówczas Roger Andreason. W 2005 roku Vin Malkie reaktywował przedsiębiorstwo jako Chevron Racing Cars Ltd w pełnym zakresie działalności.

Na początku działalności Chevron stał się jednym z konstruktorów Formuły 2, Formuły 3, Formuły Ford, Brytyjskiej Formuły Atlantic oraz Formuły 5000. Powstały również plany budowy bolidu Formuły 1, lecz nie została ona ukończona na czas i po śmierci Benetta bolid ten był używany w Brytyjskiej Formule 1. W latach 70. i 80. przedsiębiorstwo prowadziło również własny zespół wyścigowy startujący między innymi w Europejskiej Formule 2 oraz w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Obecnie Chevron specjalizuje się głównie dostarczaniem samochodów wyścigowych do wyścigów historycznych. Kontynuacja modelu Chevron B16 otrzymała homologację FIA i kwalifikuje się do wyścigów serii historycznych. Chevron opracował także model GR8 używany w British GT Championship

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]