Chiński syndrom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy terminu „chiński syndrom”. Zobacz też: chiński syndrom (film).

Chiński syndrom – termin wywodzący się z żargonu techników jądrowych. Określa sytuację, w której w wyniku awarii systemów chłodzenia reaktora dochodzi do przegrzania rdzenia reaktora, a nadmiar ciepła powoduje roztopienie betonowego fundamentu reaktora. Według tej teorii istnieje możliwość, że reaktor zagłębi się we wnętrzu Ziemi. Żartowano, że w ten sposób reaktor przejdzie przez środek Ziemi aż do Chin (jest to jednak fizycznie niemożliwe[1]).

Jak dotąd nigdy nie doszło do roztopienia betonowego fundamentu reaktora, a badania prowadzone po awarii w Three Miles Island (USA) wiosną 1979 roku wykazały, że zaistnienie takiego zjawiska jest niemożliwe. Termin „chiński syndrom” upowszechnił popularny film Jamesa Bridgesa pt. Chiński syndrom opisujący awarię podobną do tej w Three Mile Island (premiera filmu odbyła się 12 dni przed awarią).

Najprawdopodobniej do stopienia rdzeni (być może nawet w trzech reaktorach) doszło w elektrowni atomowej w Fukushimie po awarii 11 marca 2011 roku. Jednak dotychczas brak jest potwierdzenia tej informacji[2].

Profesor Uehara Haruo, były rektor Uniwersytetu Saga i projektant reaktora w Fukushimie, uważa, że paliwo jądrowe w uszkodzonych reaktorach stopiło już betonowy fundament całej konstrukcji. Dowodem tego procesu może być rosnące skażenie radioaktywne okolicznych wód gruntowych. Zdaniem profesora, jeśli wody gruntowe będą podgrzewane przez długi czas, to może dojść do potężnej eksplozji hydrowulkanicznej[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. prof. dr inż. Andrzej Strupczewski: Co zdarzyło się podczas awarii w TMI i jakie były jej skutki?. 2011-12-01. [dostęp 2013-03-20].
  2. Eben Harrell, „Was Fukushima a China Syndrome?”, science.time.com, 16 maja 2011.
  3. Eksperci ostrzegają: W Fukushimie może dojść do niszczącej eksplozji.