Przejdź do zawartości

Chińskie Tajpej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chińskie Tajpej
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

中华台北

Pismo tradycyjne

中華臺北

Hanyu pinyin

Zhōnghuá Táiběi

Wade-Giles

Chung-hua T’ai-pei

Pe̍h-ōe-jī

Tiong-hûa Tâi-pak

Chińskie Tajpej (chiń. upr. 中华台北; chiń. trad. 中華臺北; pinyin Zhōnghuá Táiběi) – nazwa używana przez Republikę Chińską (Tajwan) w wielu organizacjach międzynarodowych z powodu zastrzeżeń zgłaszanych przez Chińską Republikę Ludową (ChRL). Zgodnie z nimi nazwa „Republika Chińska” niesie ze sobą niewłaściwe i mylące skojarzenia z Chińską Republiką Ludową oraz jest sprzeczna z polityką jednych Chin i z tego powodu jest nie do zaakceptowania w organizacjach międzynarodowych, w których występują oba te państwa.

Nazwa ta jest uważana za kontrowersyjną i często poniżającą przez Tajwańczyków, dla których reprezentuje ona wymuszony, ale równocześnie konieczny kompromis na arenie międzynarodowej[1].

Nazwa „Chińskie Tajpej” została m.in. przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1979 roku i pod nią właśnie bierze udział w igrzyskach olimpijskich reprezentacja Tajwanu[1]. W 2018 r. referendum na Tajwanie odrzuciło (45% do 55%) propozycję domagającą się przywrócenia dawnej nazwy; krytycy argumentowali, że jeśli Tajwan złoży wniosek o zmianę nazwy, może on zostać wykorzystany przez Chiny do całkowitego odsunięcia Tajwanu od uczestnictwa w Igrzyskach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ying Chiang, Tzu-hsuan Chen, What’s in a name? Between “Chinese Taipei” and “Taiwan”: The contested terrain of sport nationalism in Taiwan, „International Review for the Sociology of Sport”, 56 (4), 2021, s. 451–470, DOI10.1177/1012690220913231, ISSN 1012-6902 [dostęp 2021-07-30] (ang.).