Chienti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chienti
ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Włochy

Rzeka
Długość 91 km
Powierzchnia zlewni

1298 km²

Średni przepływ

7,6 m³/s (Tolentino)

Źródło
Miejsce Serravalle del Chienti, Pieve Torina
Wysokość

1575 m n.p.m.

Ujście
Recypient

Morze Adriatyckie,

Miejsce tra Civitanova Marche e Porto Sant’Elpidio
Wysokość

0 m n.p.m.

brak współrzędnych

Chienti (starożytna łacińska Flusor) – jedna z rzek Marchii Ankońskiej we Włoszech, długości ok. 95 km. Część dorzecza znajduje się na terenie Umbrii w okolicach Colfiorito (gmina Foligno). Na rzece znajduje się drugi co do wielkości zbiornik wodny w Marchii.

Przebieg rzeki[edytuj | edytuj kod]

Źródła Chienti znajdują się w Apeninach na terenie jednego z włoskich parków narodowych (Parco Nazionale dei Monti Sibillini). W górnym biegu powstaje po zlaniu się dwóch strumieni Chienti Gelagna, uznawanego za Chienti właściwą (źródła na wysokości 1100 m n.p.m. pod Bocchetta della Scurosa) i Chienti Pievetorina (źródła u stóp Monte Fema). Obie odnogi łączą się w Maddalenie w gminie Muccia w prowincji Macerata. Od tego miejsca rzeka płynie w kierunku wschodnim i wpada do Morza Adriatyckiego. Ujście znajduje się pomiędzy gminami Civitanova Marche i Porto Sant’Elpidio.

Do Chienti uchodzą liczne mniejsze dopływy. Największymi są: Fiastra, Fiastrone, Fiastrella, Ete morto (wszystkie są dopływami prawobrzeżnymi). Na rzece znajdują się aż cztery sztuczne jeziora (Lago di Polverina, Lago Borgiano, Lago S. Maria i Lago Le Grazie); rzeka wykorzystywana jest do produkcji prądu elektrycznego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]