China International Aviation & Aerospace Exhibition

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

China International Aviation & Aerospace Exhibition (chin. 中国国际航空航天博览会) – największe chińskie targi oraz wystawa wojskowego i cywilnego sprzętu lotniczego, uzbrojenia i wytwórni lotniczych, która odbywa się co dwa lata w listopadzie w mieście Zhuhai w prowincji Guangdong. Pierwsza wystawa odbyła się w 1996 roku. Targi znane są również pod nazwą Airshow China.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Makieta samolotu Comac ARJ21 prezentowana w Zhuhai
Chengdu J-10 zaprezentowany na wystawie w 2008 roku

Z założenia wystawa ma prezentować światu najnowsze osiągnięcia chińskiego przemysłu lotniczego. To tutaj prezentowane są szerokiej publiczności po raz pierwszy nowe typy samolotów i śmigłowców wchodzących na wyposażenie chińskich sił powietrznych jak również przygotowywane projekty i prototypy. Obok samolotów i śmigłowców wojskowych w pokazach uczestniczą również konstrukcje przeznaczone na rynek cywilny. Chiny są trzecim największym po Stanach Zjednoczonych i Europie rynkiem, na którym sprzedaje się nowe samoloty i śmigłowce. Stąd na wystawie swoje stoiska mają wytwórnie lotnicze z całego świata zainteresowane wejściem na chiński rynek. Obok wystawy statycznej odbywają się również pokazy w locie. Wśród zaproszonych gości były między innymi zespoły akrobacyjne z Rosji, Russian Knights, Francji, Patrouille de France czy Indii, Surya Kiran. Częstym gościem jest zespół akrobacyjny chińskich sił powietrznych "1.Sierpnia", który w 2010 roku zaprezentował się publiczności na nowych maszynach Chengdu J-10. Po raz pierwszy w pełnym składzie siedmiu samolotów i nowym malowaniu. Największa jak do tej pory wystawa odbyła się w dniach 13 - 18 listopada 2012 roku. Uczestniczyło w niej około 650 firm z 39 krajów. Wystawę odwiedziło około 338 tysięcy osób[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Butowski, Airshow China 2012 chińskie natarcie szerokim frontem, "Lotnictwo", nr 1 (2013), s. 22-35, ISSN 1732-5323

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Butowski, Trzeci biegun Airshow China 2010, Zhuhai, 16-21 listopada, "Lotnictwo", nr 1 (2011), s. 20-31, ISSN 1732-5323.