Chiraziulus troglopersicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chiraziulus troglopersicus
Reboleira et al., 2015
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Spirostrepsida

Podrząd

Cambaloidea

Rodzina

Cambalidae

Rodzaj

Chiraziulus

Gatunek

Chiraziulus troglopersicus

Chiraziulus troglopersicusgatunek dwuparca z rzędu Spirostrepsida i rodziny Cambalidae.

Gatunek ten opisany został w 2015 roku przez Anę Sofię Reboleirę i współpracowników na podstawie 9 okazów odłowionych w 2012 roku w jaskini Neyneh[1].

Samce osiągają średnicę od 1,39 do 1,64 mm, a ich tułów budują 2 pierścienie beznogie i od 41 do 44 pierścieni z nogami. U znanych samic średnica wynosiła od 1,38 do 1,75 mm, a tułów budowały 53 pierścienie z nogami lub 2 pierścienie beznogie i 39–51 pierścieni z nogami. Dwuparzec ten jest ślepy. Występuje u niego 6 szczecin nadwargowych. Na pierścieniach jego tułowia znajdują się podłużne wyniosłości, a od piątego pierścienia też guzki z ozoporami. Przednia para gonopodów samców charakteryzuje się długim, tworzącym pełną pętlę flagellum, szablastym koksytem oraz płatami przednim i tylnym telopoditu o takich samych rozmiarach. Gonopody tylnej pary odznaczają się długim, smukłym wyrostkiem, zakończonym rozszerzeniem, wskutek czego przypomina on halabardę[1].

Wij znany wyłącznie z lokalizacji typowej w irańskim ostanie Kohgiluje wa Bujerahmad, na obszarze chronionym góry Chaeiz. Zasiedlana przez niego jaskinia znajduje się na wysokości 770 m n.p.m. Wilgotność względna wynosi w niej 95–99,9%, a temperatura 25°C. Krocionogi obserwowano na guanie nietoperzy oraz ścianach jaskini[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ana Sofia P.S. Reboleira, Mohamad Javad Malek Hosseini, Saber Sadeghi, Henrik Enghoff. Highly disjunct and highly infected millipedes – a new cave-dwelling species of Chiraziulus (Diplopoda: Spirostreptida: Cambalidae) from Iran and notes on Laboulbeniales ectoparasites. „European Journal of Taxonomy”. 146, s. 1–18, 2015. ISSN 2118-9773.