Cienków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cienków Niżni widziany z Czupla (2018)
Cienków Postrzedni widziany z Czupla (2018)

Cienków (czasem również w formie Cieńków) – długi na ok. 8 km grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, odgałęziający się w Zielonym Kopcu w kierunku południowo-zachodnim od głównego grzbietu pasma. Rozdziela doliny: Malinki na północy oraz Białej Wisełki, a niżej Wisły na południu.

Grzbiet opada kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cienków Wyżni (957 m n.p.m.), Cienków Postrzedni (867 m n.p.m.) i Cienków Niżni (720 m n.p.m.). Grzbiet w części pokryty jest polanami, które w przeszłości były żywym ośrodkiem szałaśnictwa.

Grzbietem Cienkowa na całej jego długości biegnie szlak turystyczny żółty szlak turystyczny z Wisły Nowej Osady na Zielony Kopiec.

Na północnym zboczu Niżniego Cienkowa znajduje się Stacja Narciarska Cieńków z wyciągiem krzesełkowym, 3 wyciągami talerzykowymi, 2 wyciągami dla dzieci, snowparkiem i prawie 7 km tras narciarskich.

Na północnym zboczu zakończenia grzbietu Cienkowa, wbijającego się w widły Wisły i Malinki, znajduje się Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]