Cmentarz Garnizonowy w Grudziądzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Garnizonowy w Grudziądzu
Ilustracja
Brama cmentarza
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grudziądz

Adres

ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich

Typ cmentarza

wojskowy

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

1807

Data ostatniego pochówku

1945

Położenie na mapie Grudziądza
Mapa konturowa Grudziądza, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Garnizonowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Garnizonowy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Garnizonowy”
Ziemia53°30′24″N 18°45′47″E/53,506667 18,763056

Cmentarz Garnizonowy w Grudziądzu – nieczynny cmentarz w okolicach cytadeli grudziądzkiej, przy ulicy 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Wraz z obsadzeniem twierdzy załogą pojawiła się potrzeba wyznaczenia cmentarza. Na przestrzeni lat powstały trzy cmentarze położone blisko siebie, do czasów współczesnych zachowały się dwa: Cmentarz Garnizonowy oraz Cmentarz Wojenny. Oprócz tego znaczną część poległych chowano na terenie cytadeli.

Cmentarz Garnizonowy (nazywany też górnym) został utworzony w 1807 roku dla pochówku żołnierzy poległych w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie. Później chowano tam zmarłych jeńców, a w czasie I i II wojny światowej żołnierzy niemieckich, którzy zmarli w grudziądzkich szpitalach.

W dwudziestoleciu międzywojennym cmentarz był miejscem pochówku polskich żołnierzy. Zwłaszcza w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdy Grudziądz był miejscem, do którego ewakuowano rannych z północnej części frontu.

Na cmentarzu tym pochowano między innymi generałów Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego oraz Stanisława Pruszyńskiego.

W czasie walk o Grudziądz w 1945 cmentarz został wielokrotnie trafiony pociskami artyleryjskimi. Nieużywany i nieuporządkowany popadał w ruinę. Uporządkowany został w ramach przygotowań do wizyty Williego Brandta w Polsce, w 1970 roku. Groby ofiar wojny polsko-bolszewickiej splantowano. W 1996 roku ekshumowano żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny i przeniesiono ich szczątki na zbiorowy cmentarz koło Mławki. Usypano też niewielki kopiec i ustawiono tablicę upamiętniającą ofiary wojny polsko-bolszewickiej. W roku 2010 odsłonięto tablicę zawierającą listę tych ofiar.

Na terenie cmentarza zachowało się wiele nagrobków oraz stelli i płyt. Widoczny jest układ cmentarza (z podziałem alejowo-kwaterowym na 7 kwater).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]