Przejdź do zawartości

Cmentarz wojenny nr 500 – Tuszyma-Biały Bór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz wojenny nr 500
Biały Bór
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tuszyma, Biały Bór

Typ cmentarza

wojenny

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 500Biały Bór”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 500Biały Bór”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 500Biały Bór”
Położenie na mapie gminy Przecław
Mapa konturowa gminy Przecław, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 500Biały Bór”
Ziemia50°11′12″N 21°31′24″E/50,186667 21,523333

Cmentarz wojenny nr 500 – Tuszyma-Biały Bór – cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej na granicy wsi Tuszyma i Biały Bór[1].

Na cmentarzu znajduje się 16 grobów pojedynczych i 11 zbiorowych. Spoczywa w nich 114 żołnierzy austro-węgierskich z Cesarskiego Pułku Strzelców Tyrolskich, Dywizjonu Haubic Polowych, oraz dragonów z nieznanej jednostki. Poza tym jest też bliżej nieznana liczba żołnierzy niemieckich z Pułków Piechoty oraz 57 żołnierzy armii rosyjskiej[1]. Wszyscy polegli pomiędzy październikiem 1914 a majem 1915 roku. Na cmentarzu leżą również polegli cywile z czasów II wojny światowej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy październikiem 1914 a majem 1915 roku, w okolicach Białego Boru i Tuszymy miały miejsce walki pomiędzy wojskiem austriacko-niemieckim oraz rosyjskim (we wszystkich tych armiach służyli też Polacy, żyjący pod zaborami). W roku 1916 prochy poległych, po ekshumacji z licznych na tym terenie polowych pochówków, złożono na obecnym cmentarzu. Według tradycji, wcześniej było to miejsce spoczynku poległych w czasie wojen szwedzkich

Cmentarz planowano zbudować bardziej okazale (zachowały się plany austriackie z 1917 r.), do realizacji tych planów jednak nie doszło.

Swój wygląd obecna nekropolia zawdzięcza społecznemu projektowi z roku 2004. Postanowiono wówczas uporządkować cmentarz i urządzić go według pomysłu Wojciecha Kaszuba wzorującego się realizacjami słowackiego architekta Dušana Jurkoviča – autora licznych projektów cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim. W latach 2006–2015 cmentarz został uporządkowany przy pomocy środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Gminy Przecław i osób prywatnych[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]