Coccidula litophiloides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coccidula litophiloides
Reitter, 1890
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccidulini

Rodzaj

mnożyca

Gatunek

Coccidula litophiloides

Synonimy
  • Coccidula litophiloides Reitter, 1890
  • Lithophilus naviauxi Duverger, 1983

Coccidula litophiloidesgatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Występuje na Zakaukaziu i w Iranie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1890 roku przez Edmunda Reittera. Jako miejsce typowe wskazano Ordubad na terenie Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej. Epitet gatunkowy litophiloides nawiązuje do podobieństwa tego chrząszcza do rodzaju Lithophilus, przy czym nazwa ta jest obecnie synonimem Tetrabrachys[1][2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o spłaszczonym, silnie wydłużonym, lekko w tyle rozszerzonym ciele długości od 3 do 3,5 mm. Ubarwienie wierzchu i spodu ciała jest jednolite, żółte do ceglastego[2]. Głowa ma duże oczy złożone i długie czułki zbudowane z jedenastu członów, z których trzy ostatnie formują luźno zestawioną buławkę. Poprzeczne przedplecze ma szeroko zaokrąglone brzegi boczne i wyraźnie spiczaste kąty tylne wynoszące znacznie poniżej 90°. Punkty szczecinkowe (chetopory) głowy i przedplecza są małe i bezładnie rozmieszczone. Tarczka jest pięciokątna, gęsto pokryta punktami szczecinkowymi. Pokrywy są pozbawione guzów barkowych i mają widoczne od góry na całej długości krawędzie boczne. Powierzchnię pokryw rzeźbią dwa rodzaje punktów szczecinkowych – małe i bezładnie rozmieszczone oraz większe i miejscami ustawione w szeregi. Nie występują skrzydła tylnej pary, co jest cechą wyjątkową na tle rodzaju. Przedpiersie ma przednią krawędź w całości obrzeżoną. Zapiersie ma linie udowe łączące się na wyrostku międzybiodrowym. Odwłok ma na pierwszym spośród widocznych sternitów (wentrycie) pełne, zaokrąglone, sięgające ku tyłowi do niespełna połowy jego długości linie udowe. Aparat kopulacyjny samca ma krótki tegmen z pięciokątnym i spiczasto zwieńczonym płatem środkowym, prawie dwukrotnie dłuższe od niego, eliptyczne w zarysie paramery oraz spiczasto zakończone prącie. Genitalia samicy cechują się przewodem nasiennym czterokrotnie krótszym od robakowatej, poszerzonej u szczytu spermateki[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny, znany z Armenii, Azerbejdżanu i Iranu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Reitter, Neue Coleopteren aus Europa und den angrenzenden Ländern und Sibirien, mit Bemerkungen über bekannte Arten, „Deutsche Entomologische Zeitschrift”, 3, 1890, s. 145–164, DOI10.1002/mmnd.48018900323.
  2. a b c d Karol Szawaryn, Oldřich Nedvěd, Amir Biranvand, Tomasz Czerwiński, Romain Nattier. Revision of the genus Coccidula Kugelann (Coleoptera, Coccinellidae). „ZooKeys”. 1043, s. 61-85, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1043.65829.