Nachiczewańska Republika Autonomiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Naxçıvan Muxtar Respublikası
Nachiczewańska Republika Autonomiczna
Flaga
Herb
Flaga Herb
Położenie
Państwo  Azerbejdżan
Język urzędowy azerski
Stolica Nachiczewan
Typ państwa republika autonomiczna
Szef rządu przewodniczący Vasif Talıbov
Powierzchnia
 • całkowita

5 500 km²
Liczba ludności (2007)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

382 059
67,8 osób/km²
Jednostka monetarna manat azerski (AZN)
autonomia 17 listopada 1990
Strefa czasowa UTC +4 – zima
UTC +5 – lato
Mapa

Nachiczewańska Republika Autonomiczna (az. Naxçıvan Muxtar Respublikası) – autonomiczna jednostka administracyjna Azerbejdżanu, stanowiąca eksklawę tego państwa oddzieloną przez terytorium Armenii (i de facto przez Górski Karabach).

NRA graniczy z Armenią (221 km), Turcją (9 km) i Iranem (179 km). Obejmuje 7 rejonów: Babək, Culfa, Kəngərli, Ordubad, Sədərək, Şahbuz i Şərur. Siedzibą władz i największym miastem jest Nachiczewan.

Obszar dzisiejszej NRA dokładnie pokrywa się z obszarem istniejącej w latach 1920–1990 Nachiczewańskiej ASRR w składzie Azerbejdżańskiej SRR i w przybliżeniu pokrywa się z obszarem krainy historycznej Nachiczewan.

W czasach sowieckich liczebność mniejszości ormiańskiej zamieszkującej Nachiczewańską ASRR spadła niemal do zera. Po upadku ZSRR, w toku ciągnącego się od 1988 konfliktu ormiańsko-azerskiego, również pozostali Ormianie porzucili Nachiczewan; ich dawne siedziby, również budowle sakralne, w tym zabytkowe chaczkary, niszczeją, a według Ormian są celowo niszczone. Obecnie ludność NRA stanowią niemal wyłącznie Azerowie. Granica z Armenią jest trwale zamknięta, wobec czego komunikacja NRA z Azerbejdżanem może odbywać się tylko drogą lotniczą albo okrężną przez Iran lub Turcję. Długotrwała izolacja powoduje zastój gospodarczy, w szczególności przerwana została biegnąca wzdłuż Araksu magistrala kolejowa łącząca dawniej ZSRR z Iranem.

Z obszarów dzisiejszej NRA wywodzi się azerbejdżańska dynastia prezydencka Alijewów i powiązany z nią klan, stanowiący obecnie elitę centralnych władz Azerbejdżanu.

Do rejonu Sədərək należy azerbejdżańska enklawa na terenie Armenii – wieś Kərki, w 1990 zajęta przez Armenię.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]