Colossobolus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Colossobolus
Wesener, 2009
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

wije

Gromada

dwuparce

Rząd

Spirobolida

Podrząd

Trigoniulidea

Rodzina

Pachybolidae

Rodzaj

Colossobolus

Typ nomenklatoryczny

Colossobolus semicyclus Wesener, 2009

Colossobolusrodzaj dwuparców z rzędu Spirobolida i rodziny Pachybolidae.

Rodzaj ten opisany został w 2009 roku przez Thomasa Wesenera, który wyznaczył C. semicyclus jego gatunkiem typowym[1][2].

Dwuparce te mają ubarwienie ostrzegawcze: czerwone lub rudobrązowe z metazonitami ciemnobrązowymi do czarnych i niekiedy dużymi czarnymi plamami wokół ozoporów. Ciało samców złożone jest z 47–52 pierścieni, osiąga długość do 165 mm i szerokość do 12 mm. Ciało samic złożone jest z 49–52 pierścieni, osiąga długość do 128 mm i szerokość do 15,5 mm. Głowa ma po 35–40 oczu prostych na każdym polu ocznym, ustawionych w 6–9 pionowych rzędów. Czułki mają po 3 stożki zmysłowe na członach końcowych oraz po 4 rzędy sensilla basionica na członach piątych i po 3 rzędy na członach szóstych. Nadustek ma dwie pary oszczecinionych dołków, a warga górna trzy nieregularne ząbki i rząd 10–12 szczecin brzeżnych. Każda żuwaczka ma zaokrąglony ząb zewnętrzny, trójwierzchołkowy ząb środkowy, 5 grzebykowatych lamelli i 7–10 poprzecznych bruzd na płacie molarnym. Gnatochilarium ma po 3 szczecinki szczytowe na pieńkach i po 2 szczecinki na lamellae linguales. Ozopory zaczynają się od 6 segmentu ciała, przy czym na 6 leżą znacznie bardziej brzusznie niż na pozostałych. Telson ma pierścień preanalny niewystający poza dobrze rozwinięte, mikropunktowane walwy analne. Poduszeczki na stopach samca są duże, obecne od trzeciej pary odnóży i niewystające poza nasadę pazurka. W przednich gonopodach samca szerokie koksyty są zakrzywione bocznie wokół telopoditów i mają krótkie, szerokie wyrostki pośrodkowe. Telopodity tej pary są w środkowych częściach wydłużone w długie i szerokie wyrostki o ostrych krawędziach pośrodkowych. Większa część tylnej pary gonopodów ukryta jest pod przednią. Ich koksyty mają szerokie nasady, pojedynczy rowek pośrodku i oddzielone są od telopoditów błoniastymi rejonami oskórka. Telopodity ustawione są naprzeciwlegle lub równolegle i złożone z trzech części: głównej gałęzi środkowej, środkowego rejonu błoniastego i gałęzi bocznej. Samice mają gładkie, pozbawione stożków zmysłowych walwy z 2–3 rzędami szczecinek[1].

Wije endemiczne dla Madagaskaru. Zasiedlają ściółkę suchych i lekko wilgotnych lasów w północnej części wyspy. Niekiedy występują sympatrycznie z przedstawicielami rodzaju Aphistogoniulus[1]. Wszystkie gatunki umieszczone zostały przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, w tym 3 jako krytycznie zagrożone i 2 jako zagrożone wyginięciem[3].

Należy tu 7 gatunków[1][2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d T. Wesener, H. Enghoff, P. Sierwald. Review of the Spirobolida on Madagascar, with descriptions of twelve new genera, including three genera of 'fire millipedes' (Diplopoda). „ZooKeys”. 19, s. 1–128, 2009. DOI: 10.3897/zookeys.19.221. 
  2. a b P. Sierwald: Colossobolus Wesener, 2009. [w:] MilliBase [on-line]. 2016. [dostęp 2017-10-24].
  3. Colossobolus. [w:] The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2017-1 [on-line]. [dostęp 2017-10-18].