Compliance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Compliance (pol. zgodność) – zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami[1].

Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania[2], w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. Wiele procedur compliance dotyczy działań antykorupcyjnych, podejmowania decyzji czy spraw korporacyjnych[3].

W odniesieniu do przedsiębiorstw compliance oznacza taką organizację przedsiębiorstwa, poprzez stworzenie odpowiedniej struktury i stosowanie środków compliance, która zredukuje do możliwego minimum ryzyko wystąpienia w przedsiębiorstwie wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby powstać wskutek działania przynależnych do niego osób lub partnerów handlowych, a polegających na złamaniu obowiązujących regulacji prawnych i ogólnych zasadach prawa, regulacji dobrowolnie przyjętych przez przedsiębiorstwo lub na działaniu niezgodnym z ogólnie przyjętymi standardami etyczno-moralnymi danego środowiska[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glosariusz ITIL wraz ze skrótami. s. 33. [dostęp 2020-04-01].
  2. Compliance. Katedra Polskiego Prawa Publicznego, Prawa Europejskiego oraz Gospodarczego, Europa-Universität Viadrina.
  3. W systemie compliance nie pomiń podatków, pb.pl (10.02.2020).
  4. Bartosz Makowicz, Compliance w przedsiębiorstwie, Warszawa 2011, s. 16-17, ISBN 978-83-264-1649-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]