Konsjerż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Concierge)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konsjerż, concierge (fr.) – dozorca domu i odźwierny w kamienicach i hotelach. We współczesnych luksusowych hotelach również pracownik, którego zadaniem jest załatwianie najróżniejszych spraw dla gości – rezerwacji biletów teatralnych i stolików w restauracjach, doradzanie i organizowanie rozrywek, rezerwacja środków transportu, etc.[1]

W średniowieczu nazywano tak osobę odpowiedzialną za utrzymanie palących się świec w pomieszczeniach zamkowych. Konsjerż w późniejszych stuleciach był obarczany innymi obowiązkami m.in. dbaniem o gości przebywających w pałacu i spełnianiem ich życzeń.

W XX wieku dzięki rozwojowi transportu kolejowego i parowego, a tym samym wzmożonemu ruchowi turystycznemu, stworzono (pierwotnie w szwajcarskich grand hotelach) stanowisko portiera w holu wzorowane na konsjerżu. Nowa funkcja obejmowała asystowanie gościowi od powitania na stacji do końca jego pobytu w hotelu. W kolejnych latach zawód ten pojawiał się we wszystkich ważniejszych miastach Europy. W 1929 roku w Paryżu Ferdinand Gillet założył pierwsze Stowarzyszenie Konsjerżów – Les Clefs d’Or (Złote Klucze).

Funkcja konsjerża była tematem głównym francuskiego filmu Le Concierge Jeana Giraulta z 1973 roku.

Obecnie konsjerżów można spotkać w hotelach wysokiej klasy (w Polsce prawdziwych konsjerżów jest kilkunastu) i zajmują się realizowaniem najróżniejszych zachcianek gości od kwiatów i szampana o północy po organizowanie biletów na koncerty, których już nie ma w sprzedaży. W Stanach Zjednoczonych powstało wiele firm zajmujących się takimi sprawami. Obsługują one prywatne osoby, firmy lub apartamentowce.

Usługi concierge wchodzą w skład niektórych pakietów assistance samochodowego[2] i bankowości dla klientów VIP.

Przypisy