Cowboy pool

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cowboy pool, czasami nazywana cowboy, to gra bilardowa będąca przeniesieniem znanych gier ze stołu francuskiego na amerykański.

Używane bile[edytuj | edytuj kod]

W grze występują tylko 4 bile: bila rozgrywana i bile nr 1, 3 i 5.

Ustawienie początkowe[edytuj | edytuj kod]

Bile nr 1, 3 i 5, które mają swoje określone miejsce na stole: Bila nr 1 jest umiejscowiona w the "head spot" – na środku linii bazy; bila nr 3 jest umiejscowiona w "foot spot" – punkcie głównym stołu (góra trójkąta); bila nr 5 jest umiejscowiona w "center spot" – środku stołu.

Cel gry[edytuj | edytuj kod]

Być pierwszym zawodnikiem, który uzyska 90 punktów, a następnie 11 w jednym uderzeniu.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Grę rozpoczyna zawodnik wyznaczony przez losowanie z bilą białą do umiejscowienia w polu bazy. Przy rozpoczynaniu zawodnik musi uderzyć białą bilą rozgrywaną wszystkie trzy bile: jeśli mu się to nie uda, przeciwnik może poprosić go o powtórzenie ruchu lub spróbować samodzielnie rozpocząć grę[1][2]. W każdym ruchu gracz otrzymuje punkt, gdy biała bila dotknie dwóch bil kolorowych, dwa jeśli wszystkich trzech. Dodatkowo otrzymuje punkty za wbicie bil adekwatnie do numerów bil (maksymalnie w jednym ruchu można zdobyć 11 pkt: 9 za wbicie bil + 2 za dotknięcie białą pozostałych). Podobnie jak w snookerze, po wbiciu są na nich z powrotem umieszczane. Po faulu zawodnikowi anuluje się wszystkie punkty w turze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Ian Shamos: The Illustrated Encyclopedia of Billiards. Nowy Jork: Lyons & Burford, 1993, s. 61-62, 89 i 244. ISBN 1-55821-219-1.
  2. BCA Rules Committee: Billiards – the Official Rules and Record Book. Iowa City: Billiard Congress of America, listopad 1992. ISBN 1-878493-02-7.