Crew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crew
Rok założenia 1995
Rok rozwiązania 2001
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock
Wydawnictwo muzyczne Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Sweet Noise, Golden Life
Ostatni skład
Jarosław Chęć - śpiew, gitara
Karol Skrzyński - perkusja, keyboard
Paweł Dąbrowski - gitara basowa, keyboard
Marcin Bobkowski - gitara
Artur Sekura - śpiew, syntezator
Byli członkowie
Jarek Prondziński - keyboard
Współpracownicy
Krzysztof Baranowski - manager

Crew – polska grupa muzyczna wykonująca rock. Powstała w 1995 roku w Gdańsku[1]. Tego samego roku muzycy uzyskali wyróżnienie na festiwalu Węgorzewo Prince Rock[1]. W 1996 roku na przeglądzie zespołów trójmiejskich Pokaż co potrafisz zajęli pierwsze miejsce[1]. Rok później na Spring Rock Festiwal w Nowej Soli zespół Crew również zajął pierwsze miejsce[1].

28 września 1998 roku nakładem Sony Music Entertainment Poland ukazał się debiutancki album formacji pt. M-Brion[2]. Nagrania zostały zrealizowane w gdańskim Red Studio we współpracy z producentem muzycznym Piotrem Łukaszewskim. 29 maja 2000 roku ukazał się drugi album grupy zatytułowany Radio dla mass[3]. Wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku - Hard & Heavy[4].

Płytę promował teledysk do utworu „Podróże myślą...”. Pochodząca z albumu kompozycja „Coś do zabawy” została wykorzystana w filmie To my w reżyserii Waldemara Szareka. Po rozwiązaniu formacji w 2001 roku Chęć, Baranowski oraz Skrzyński współpracowali w ramach projektów Panika, Elwood i Ziemnianie[1]. Skrzyński grał również w zespole Sweet Noise, a następnie w Golden Life[1] i Chassis.

Zespół wznowił działalność pod koniec 2014. Aktualnie pracuje nad nowym materiałem oraz nowymi wersjami utworów z dwóch wydanych płyt, które mają również zostać opublikowane.Do zespołu powrócił gitarzysta z pierwszego składu zespołu Crew. Pojawił się również nowy członek zespołu, śpiewający oraz grający na instrumentach klawiszowych Artur Sekura,który występował m.in. w zespole Ziemianie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]