Crew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crew
Rok założenia 1995
Rok rozwiązania 2001
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock
Wydawnictwo muzyczne Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Sweet Noise, Golden Life
Ostatni skład
Jarosław Chęć - śpiew, gitara
Karol Skrzyński - perkusja, keyboard
Paweł Dąbrowski - gitara basowa, keyboard
Marcin Bobkowski - gitara
Artur Sekura - śpiew, syntezator
Byli członkowie
Jarek Prondziński - keyboard
Współpracownicy
Krzysztof Baranowski - manager

Crew – polska grupa muzyczna wykonująca rock. Powstała w 1995 roku w Gdańsku[1]. Tego samego roku muzycy uzyskali wyróżnienie na festiwalu Węgorzewo Prince Rock[1]. W 1996 roku na przeglądzie zespołów trójmiejskich Pokaż co potrafisz zajęli pierwsze miejsce[1]. Rok później na Spring Rock Festiwal w Nowej Soli zespół Crew również zajął pierwsze miejsce[1].

28 września 1998 roku nakładem Sony Music Entertainment Poland ukazał się debiutancki album formacji pt. M-Brion[2]. Nagrania zostały zrealizowane w gdańskim Red Studio we współpracy z producentem muzycznym Piotrem Łukaszewskim. 29 maja 2000 roku ukazał się drugi album grupy zatytułowany Radio dla mass[3]. Wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku - Hard & Heavy[4].

Płytę promował teledysk do utworu „Podróże myślą...”. Pochodząca z albumu kompozycja „Coś do zabawy” została wykorzystana w filmie To my w reżyserii Waldemara Szareka. Po rozwiązaniu formacji w 2001 roku Chęć, Baranowski oraz Skrzyński współpracowali w ramach projektów Panika, Elwood i Ziemnianie[1]. Skrzyński grał również w zespole Sweet Noise, a następnie w Golden Life[1] i Chassis.

Zespół wznowił działalność pod koniec 2014. Aktualnie pracuje nad nowym materiałem oraz nowymi wersjami utworów z dwóch wydanych płyt, które mają również zostać opublikowane.Do zespołu powrócił gitarzysta z pierwszego składu zespołu Crew. Pojawił się również nowy członek zespołu, śpiewający oraz grający na instrumentach klawiszowych Artur Sekura,który występował m.in. w zespole Ziemianie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]