Crossover (bilard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crossover to odmiana bilardu dla dwóch osób. Gra rozgrywana jest na standardowym stole do ósemki. Gra nadaje się dla graczy w dowolnym stopniu zaawansowania. Gra jest nietypowa ponieważ głównym celem nie jest wbijanie bil do łuz - gracz może wygrać partię bez wbijania bil.

Używane bile[edytuj | edytuj kod]

Standardowym zestaw bil (15 ponumerowanych bil oraz biała rozgrywająca).

Ustawienie początkowe[edytuj | edytuj kod]

Bile przed rozbiciem ustawia się w standardowej formacji w trójkącie jak do ósemki.

Cel gry[edytuj | edytuj kod]

Być pierwszym graczem, który "zaliczy" wszystkie bile.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma za zadanie dotknąć, bądź wbić wszystkie bile w porządku rosnącym (jeden z graczy) bądź malejącym (jego przeciwnik). Innymi słowy: pierwszy gracz rozbija (rozbicie nie liczy się do gry), następnie stara się uderzyć w bilę nr 1 (choćby tylko dotknąć), potem 2 itd. bila jest uznawana za dotkniętą jeśli: została dotknięta przez białą bilę (również po odbiciach), lub wpadła do łuzy. Bile wbite do łuz powracają na stół po każdym uderzeniu. Jeśli w uderzeniu gracz nie zaliczył żadnej bili jego tura kończy się. W następnej turze przeciwnik stara się zaliczyć 15, potem 14 itd. W jednym uderzeniu można zaliczyć wiele bil, jednak muszą one zostać zaliczane w swej kolejności. Wygrywa osoba, która pierwsza zaliczy wszystkie piętnaście bil.

Podstawowa strategia[edytuj | edytuj kod]

Gracz stara się w swej turze zalicza swe bile jednocześnie starając się aby po jego turze bile niezaliczone przez przeciwnika były zasłonięte.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]