Przejdź do zawartości

Człowiek w dziczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Człowiek w dziczy
Man in the Wilderness
Gatunek

antywestern

Rok produkcji

1971

Data premiery

24 listopada 1971

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

104 min

Reżyseria

Richard Sarafian

Scenariusz

Jack DeWitt

Główne role

Richard Harris
John Huston
Henry Wilcoxon

Muzyka

Johnny Harris

Zdjęcia

Gerry Fisher

Scenografia

Gumersindo Andrés

Kostiumy

Dennis Lynton Clark

Montaż

Geoffrey Foot

Produkcja

Sanford Howard-Limbridge Production

Wytwórnia

Warner Bros.

Dystrybucja

(kina) Warner Bros.
(TV) ABC, HBO
(VHS) Warner Home Video

Budżet

2 000 000 $

Człowiek w dziczy (ang. Man in the Wilderness) – amerykański antywestern z 1971 roku w reżyserii Richarda Sarafiana. Film, według napisów początkowych i krytyków filmowych, przedstawia autentyczną historię. Jest oparty na przeżyciach trapera Hugh Glassa i wyprawy Williama Ashleya, w której uczestniczył w 1823 roku.

W 2015 roku powstał kolejny film opisujący historię przedstawioną w Człowieku w dziczyZjawa, którego fabułę krytycy przyrównywali do filmu z 1971. W rolę Hugh Glassa wcielił się Leonardo DiCaprio, sam obraz zdobył wiele nagród, a odtwórcy roli Glassa zapewnił nagrodę Oscara[1][2][3].

W Polsce film miał swoją premierę kinową na początku 1975 roku[4].

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Rok 1820, Dziki Zachód. Grupa traperów pod dowództwem kpt. Henry'ego powraca z udanej wyprawy myśliwskiej na północ. Chcąc dotrzeć na południe przed zimą i sprzedać tam drogocenne skóry, transportują ze sobą dużą łódź z zamiarem spłynięcia rzeką Missouri. Podczas jednego z postojów, ich przewodnik – Zachary Bass, zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia. Ciężko ranny, zostaje pozostawiony przez towarzyszy (którzy są przekonani, że wkrótce umrze) na pastwę losu. Jednak Zachary to człowiek obdarzony nieprzeciętną siłą woli i hartem ducha. Powoli powraca do siebie i pieszo, ze złamaną nogą, zdany tylko na siebie, podąża za towarzyszami z zamiarem zemsty. Nie jest sam – wyprawę traperów śledzi również plemię lokalnych Indian. Wiedzą o Zacharym i znają jego historię, jednak pozostawiają go w spokoju, przekonani na podstawie swoich wierzeń, że kto raz uszedł śmierci, drugi raz już umrzeć nie może. Po wielodniowej, pełnej trudów wędrówce, Zachary w końcu odnajduje grupę kpt. Henry'ego. Jednak wtedy traperzy zostają zaatakowani przez Indian. "Czerwonoskórzy" mają przewagę i los traperów zdaje się być przesądzony. Nieoczekiwanie Zachary przyłącza się do walczących towarzyszy. Ujęty jego męstwem i wyczynem wódz Indian pozwala odejść "białym" w spokoju. Sam Zachary nie chce jednak pozostać z traperami. Odbiera tylko swoją strzelbę, zabraną mu przez Henry'ego gdy ciężko ranny czekał na śmierć i odchodzi. Podczas długiej, pełnej śmiertelnych niebezpieczeństw wędrówki zrozumiał, że najważniejsze dla niego jest teraz odnalezienie syna, którego w przeszłości opuścił.

Obsada aktorska

[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Man in the Wilderness (1971). [w:] Mmotion State Review [on-line]. 2015-03-07. [dostęp 2019-02-16]. (ang.).
  2. Sean Hutchinson: "Man in the Wilderness", the 1971 Precursor to "The Revenant", Is the Better Movie. [w:] inverse.com [on-line]. 2016-01-21. [dostęp 2019-02-16]. (ang.).
  3. Oscary 2016: Triumf "Spotlight", Oscar dla DiCaprio. [w:] film.interia.pl [on-line]. 2016-02-29. [dostęp 2019-02-16]. (pol.).
  4. Przed premierą. Człowiek w dziczy. „Film”. 3(103), s. 19, 1975-01-19. Warszawa: RWS "Prasa-Książka-Ruch". 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Andrzej Kołodyński. Statek przeciągnięty przez muły. „Film”. 13(113), s. 8, 1975-03-30. Warszawa: RWS "Prasa-Książka-Ruch". 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  • Zjawa – film amerykański z 2015 roku